صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۳: آیۀ زنان پیامبر ج

درس ۳: آیۀ زنان پیامبر ج زنان عادی نیستند

قوله تعالی:

﴿يَٰنِسَآءَ ٱلنَّبِيِّ لَسۡتُنَّ كَأَحَدٖ مِّنَ ٱلنِّسَآءِ إِنِ ٱتَّقَيۡتُنَّۚ فَلَا تَخۡضَعۡنَ بِٱلۡقَوۡلِ فَيَطۡمَعَ ٱلَّذِي فِي قَلۡبِهِۦ مَرَضٞ وَقُلۡنَ قَوۡلٗا مَّعۡرُوفٗا٣٢ وَقَرۡنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجۡنَ تَبَرُّجَ ٱلۡجَٰهِلِيَّةِ ٱلۡأُولَىٰۖ وَأَقِمۡنَ ٱلصَّلَوٰةَ وَءَاتِينَ ٱلزَّكَوٰةَ وَأَطِعۡنَ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥٓۚ [الأحزاب: ۳۲-۳۳]. فرمودۀ خدای تعالی:

(۳۲) ای زنان پیامبر! نیستید شما مانند یکی از زنان، اگر بترسید خدا را پس نرمی نشان ندهید در گفتار، تا امید بندد آن که در دلش بیماری است و بگوئید گفتار نیکو (۳۳) و بیارمید در خانه‌های خویش و خودنمایی نکنید مانند خودنمایی جاهلیت نخستین و به پا دارید نماز را و بدهید زکات را و فرمانبرداری کنید از خدا و پیامبرش. شرح: فرمودۀ خدای تعالی: ﴿يَٰنِسَآءَ ٱلنَّبِيِّ لَسۡتُنَّ كَأَحَدٖ مِّنَ ٱلنِّسَآءِ خداوند أ در این آیت زنان پیامبر ج را که نه زن بودند مورد خطاب قرار داده است تا آن‌ها را به بلندی منزلت و رفعت مقام‌شان آگاه گرداند، چرا چنین نباشد که آن‌ها امهات المؤمنین «مادران مسلمانان هستند» ولی این بلندی و رفعت مقام مقید به تقوا و پرهیزگاری‌شان است که اوامر خداوند را به جا آورند و نواهی او را ترک کنند و همچنین از رسول خدا و اوامر و نواهی او اطاعت داشته باشند و به این نکته جملۀ شرطیه در فرمودۀ خداوند: ﴿إِنِ ٱتَّقَيۡتُنَّۚ دلالت می‌کند، بنابراین شرافتی که خداوند برای زنان پیامبر ج اعلان کرده است در ضمن از ایشان فرمانبرداری در امور ذیل را درخواست کرده است.

۱- در سخن‌زدن نرمی نکنند یعنی چون همراه مردان بیگانه سخن می‌گویند کلمات را به نرمی ادا نکنند، تا این که از شنیدن سخنان‌شان در دل مردم شهوت‌پرست و منافق، طمع پیدا نشود و همین است معنی سخن خداوند که می‌فرماید: در سخن نرمی نکنید تا کسی که در قلبش بیماریست در شما طمع نکند.

۲- این که خانه‌های خود را لازم بگیرند و بدون ضرورت از آن بیرون نشوند زیرا خداوند بزرگ می‌فرماید: ﴿وَقَرۡنَ فِي بُيُوتِكُنَّ «در خانه‌های خود ساکن شوید».

۳- این که از خودنمایی و برآمدن از خانه مانند دورۀ جاهلیت اُولی پرهیز داشته باشند طوری که با لباس فاخر و معطر بیرون نشوند و مانند زنان دوران جاهلیت در کوچه و بازارها به گشت و گذار نپردازند.

۴- نماز را به آداب و شرایط و ارکان آن ادا کنند و زکات اموال خود را بپردازند، در آخر نیز ایشان را به اطاعت از اوامر و نواهی خدا و رسول فرا می‌خواند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت‌ها را بخوان و تکرار کن و شنوندگان آهسته با تو بخوانند تا که اکثریت‌شان آن را حفظ کنند.

۲- شرح را بخوان و معانی پوشیده را بیان کن تا شنوندگان خوب بفهمند.

۳- آن‌ها را آگاه کن: که شرافت مسلمان و بلندی مقام روحی و پاکیزگی نفسانیش مربوط به تقوای خداست.

۴- به ایشان بفهمان: که برای زنان مسلمان جواز ندارد که در هنگام سخن‌گفتن همراه مردان بیگانه، در عبارت خود نرمی به کار برند یا سخنان غیر ضروری به زبان آورند، مثلاً اگر از ایشان پرسیده شود که شوهرت کجاست؟ بگوید: در بازار است یا در مسجد است یا به سر کار است، یعنی به قدر ضرورت بس کند و سخن را به درازا نکشاند که بگوید: گمان دارم در فلان جا و فلان جا هم رفته باشد.

۵- آن‌ها را آگاه کن: که برای زن مسلمان جواز ندارد که چهره و زیبایی‌های خود را در هنگام بیرون‌شدن از منزل برهنه نماید، زیرا چنین کاری حرام است و مرتکب آن گنهکار می‌شود.

۶- آن‌ها را از مشابه‌نمودن خود به غیر اهل صلاح بیم بده زیرا خداوند أ در قرآنکریم این عمل را نهی فرموده: ﴿وَلَا تَبَرَّجۡنَ تَبَرُّجَ ٱلۡجَٰهِلِيَّةِ ٱلۡأُولَىٰۖ.