صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۵: آیۀ چشم‌پوشی از نامحرمان

درس ۱۵: آیۀ چشم‌پوشی از نامحرمان

قول الله سبحانه وتعالی:

﴿قُل لِّلۡمُؤۡمِنِينَ يَغُضُّواْ مِنۡ أَبۡصَٰرِهِمۡ وَيَحۡفَظُواْ فُرُوجَهُمۡۚ ذَٰلِكَ أَزۡكَىٰ لَهُمۡۚ إِنَّ ٱللَّهَ خَبِيرُۢ بِمَا يَصۡنَعُونَ٣٠ [النور: ۳۰]. فرمودۀ خدای تعالی:

(۳۰) بگو به مؤمنان که فرو گیرند چشم‌های خودشان را و نگهدارند شرمگاه‌های خویش را. این پاکیزه‌تر است برای آن‌ها، بیگمان خدا باخبر است بدانچه می‌کنند. شرح: فرمودۀ خداوند أ: ﴿قُل لِّلۡمُؤۡمِنِينَ يَغُضُّواْ مِنۡ أَبۡصَٰرِهِمۡ: خدای تعالی رسولش حضرت محمد ج را امر می‌کند که به مؤمنین این امت، آن‌هائی که به الله أ به عنوان پروردگار و به اسلام، به عنوان دین و به محمد ج به عنوان نبی و رسول ایمان دارند بگویید که پروردگار شما امر می‌کند چشمان‌تان را از نظرکردن به زنان بیگانه بپوشید، زیرا از نظرکردن به زنان بیگانه و نامحرم برای شما زیان وارد می‌شود چون نظر حرام به زنان بیگانه روح را آلوده نموده و نفس را پلید می‌گرداند و این با عمل تزکیۀ نفس و پاکی آن منافات دارد در حالی که رستگاری آخرت وابسته به تزکیۀ نفس است نظر به این گفتۀ خداوند أ: ﴿قَدۡ أَفۡلَحَ مَن زَكَّىٰهَا٩ [الشمس: ٩].. تا آخر آیت «حقیقتاً رستگار شد کسی که نفس را از آلایش نگهداشت». فرمودۀ خداوند أ: ﴿وَيَحۡفَظُواْ فُرُوجَهُمۡ: همچنین برای‌شان بگو: که عورت خود را حفظ نموده و از زنا و فحشا نگهدارند، چون ارتکاب زنا و فحشاء طهارت و پاکی روح انسان را نابود می‌کند طوری شرک آن را نابود می‌گرداند. و فرمودۀ خداوند أ: ﴿ذَٰلِكَ أَزۡكَىٰ لَهُمۡۚ یعنی پوشیدن چشم از نظرهای نامشروع و حفظ و نگهداشت عورت از فحشاء، برای طهارت و پاکی روح انسانی، موثریت بیشتری دارد نسبت به دیگر اعمال صالحه‌ای که نفس را تزکیه و پاک می‌نماید مثل «افعال و عبادات مستحبه». این فرموده خداوند أ: ﴿إِنَّ ٱللَّهَ خَبِيرُۢ بِمَا يَصۡنَعُونَ: یعنی باید مسلمانان از خدا بترسند و آنچه خداوند به آن‌ها از پوشیدن چشم و نگهداشتن شرمگاه امر کرده مراعات کنند و از آنچه از نظر به سوی زنان بیگانه و ارتکاب فحشا نهی فرموده، خود را بازدارند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت را با تجوید بخوان و تکرار کن تا بدانی که بیشتر شنوندگان آن را حفظ کرده‌اند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و معنایش را بیان کن و آنچه که فهمش دشوار باشد تفسیر کن.

۳- به آن‌ها بیاموز: که خداوند اول به پوشیدن چشم امر کرده سپس به محافظه و نگهداری فرج، زیرا نظر و نگاه آلوده، قاصد و آغازگر زنا می‌باشد، پس باید فرمان خداوند را در پوشیدن چشم از نظر به نامحرم مراعات نمود.

۴- آن‌ها را آگاه کن: که از وسایل محافظه این است که مجردان زن بگیرند و مردم یکدیگر خود را در امر ازدواج کمک و مساعدت نمایند، و از گرفتن مهریۀ زیاد پرهیز نمایند و زیاده از قدر ضرورت چیزی طلب نکنند.

۵- برای‌شان یادآوری کن: که واجب است مراقب امر و نهی الهی باشند، زیرا کسی که امر و نهی الهی را حفظ و مراعات نموده، خدا و رسولش را اطاعت کرده و کسی که اطاعت خدا و رسول را نموده رستگار و سعادتمند گردیده است.