صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۱: آیۀ سوال زنان از پشت پرده

درس ۱۱: آیۀ سوال زنان از پشت پرده

قول الله تعالی:

﴿وَإِذَا سَأَلۡتُمُوهُنَّ مَتَٰعٗا فَسۡ‍َٔلُوهُنَّ مِن وَرَآءِ حِجَابٖۚ ذَٰلِكُمۡ أَطۡهَرُ لِقُلُوبِكُمۡ وَقُلُوبِهِنَّۚ [الأحزاب: ۵۳]. فرمودۀ خداوند بزرگ:

(۵۳) هرگاه از زنان پیامبر خواستار کالایی باشید پس بخواهید از پس پرده، همانا این پاکیزه‌تر است برای دل‌های شما و دل‌های آنان. شرح: فرمودۀ خداوند بزرگ: ﴿وَإِذَا سَأَلۡتُمُوهُنَّ ای اهل ایمان چون از زنان پیامبر چیزی از اثاث و ظروف کارآمد خانه را بخواهید ﴿فَسۡ‍َٔلُوهُنَّ از آن‌ها بخواهید از پس حجاب مانند پرده یا دری، تا این که نظر شما به روی ایشان نیفتد، زیرا این کار بر مردان بیگانه حرام است ولی مردان محرم بدون حجاب می‌توانند طلب متاعی را روبرو بنمایند. این فرموده خداوند: ﴿ذَٰلِكُمۡ أَطۡهَرُ لِقُلُوبِكُمۡ وَقُلُوبِهِنَّۚ: یعنی طلب شما اثاث کارآمد را از پشت حجاب مانند در و غیره برای دل‌های شما پاکیزه‌تر است تا این که نظر، دل‌های شما را آلوده نکند و صفای آن را تیره نگرداند و گرفتار عواقبی که فطرتاً میل مردان به سوی زنان است نگردید، طوری که این کار برای دل‌های شما پاکیزه‌تر است و برای دل‌های زنان پیامبر ج هم پاکیزه‌تر است، چون اینگونه خطرها از نگاه به چهره زنان پیامبر ج که بر همه مسلمانان برای ابد حرام هستند وجود دارد و خداوند مسلمانان را از آن بازمی‌دارد تا ارواح‌شان پاک و قلوب‌شان صفائیت خود را از دست ندهد آیا اینگونه خطرها از نظر به چهرۀ دیگر زنان متصور نیست؟ آری، به خداوند قسم که اینگونه خطرها امکان‌پذیر است و خیلی تعجب است از کسانی که بروی گشادن زنان مسلمان رأی می‌دهند و نظر به چهره‌های‌شان را جایز می‌شمارند و ادعا می‌کنند که سوال از پرده و پوشیدن روی ویژه‌ی زنان پیامبر ج می‌باشد.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت را خوب واضح بخوان و تکرار کن تا این که اکثر شنوندگان آن را حفظ کنند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و تکرار کن و معنی پوشیدۀ آن را بیان کن و نکات پوشیده را واضح گردان.

۳- شنوندگان را آگاه کن: که رستگاری و نجات در پاکی نفس همراه است و زیانش در آلودگی آن و نگاه عمدی به سوی زن بیگانه در نفس انسان آلودگی و کدورتی را پدید می‌آورد که به جز طلب آمرزش و توبه از آن پاکی حاصل نمی‌شود.

۴- آن‌ها را از مکر کسانی که زنان مسلمان را به مسافرت‌های دسته‌جمعی و اختلاط مردان با زنان دعوت می‌کنند، هشدار بده، زیرا این‌ها قصد دارند که جامعه اسلامی را فاسد گردانند تا بدان سبب برایشان غالب شده و آن‌ها را خوار کنند تا از اخلاق و رویۀ اسلامی دورشان کرده اسیر و بردۀ خود گردانند، چنانکه عقاید ملت اسلامی را به فساد کشیدند و ایشان را از چشمۀ قدرت‌شان که عمل به دستورات قرآنکریم و سنت پیامبر ج است دور کردند.