صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۵: آیۀ نامه نیکوکاران در علیین

درس ۵: آیۀ نامه نیکوکاران در علیین

قول الله تبارك وتعالی:

﴿كَلَّآ إِنَّ كِتَٰبَ ٱلۡأَبۡرَارِ لَفِي عِلِّيِّينَ١٨ وَمَآ أَدۡرَىٰكَ مَا عِلِّيُّونَ١٩ كِتَٰبٞ مَّرۡقُومٞ٢٠ يَشۡهَدُهُ ٱلۡمُقَرَّبُونَ٢١ [المطففین: ۱۸-۲۱]. فرمودۀ خداوند بزرگ و برتر:

(۱۸) چنین نیست همانا نامۀ نیکان در علیین است (۱٩) و چه دانستت چیست علیون (۲۰) نامۀ نوشته که گواهی‌اش دهند نزدیکان (۲۱) شرح: فرموده خداوند بزرگ: ﴿إِنَّ كِتَٰبَ یعنی نامۀ اعمال بندگان که فرشتگان حفظه آن را در دنیا نوشته می‌کنند. ﴿ٱلۡأَبۡرَارِ: آن‌ها اهل تقوی و ایمان هستند که فرمانبرداری خدا و رسولش را بر خود لازم گرفتند و به این پیمان به راستی عمل کردند، ابرار واحد آن، بار می‌شود و آن فرمان‌بردار و راستگوی است در اطاعت خداوند، ابرار، کسانی هستند: که خداوند خبر داده است که نامۀ اعمال‌شان در علیین است و آن مقام بلندی در جنت است و ارواح آن‌ها نیز پس از مرگ در همانجا قرار دارد و تا روز قیامت در آنجا باقی می‌ماند. آنگاه خداوند تعالی اجسام‌شان را از نو پدید آورده و ارواح‌شان را در آن داخل نموده و برای حساب حشر می‌شوند، سپس در بهشت که جایگاه دائمی‌شان است درمی‌آیند. این فرموده خداوند: ﴿وَمَآ أَدۡرَىٰكَ مَا عِلِّيُّونَ١٩: (کدام چیز تو را آگاه کرد علیون چیست) این استفهام برای تعظیم شأن علیین است. این گفته خداوند: ﴿كِتَٰبٞ مَّرۡقُومٞ٢٠ یعنی نامه ابرار در علیین است و آن امان‌نامه‌ایست که از جانب خداوند نوشته شده است و صاحب آن از آتش دوزخ ایمن است و به دخول بهشت رستگار است. این فرموده خداوند: ﴿يَشۡهَدُهُ ٱلۡمُقَرَّبُونَ٢١: یعنی از اهل هر آسمان مقربان در آنجا حضور دارند و آن را مشاهده می‌کنند که صاحب آن از دوزخ نجات حاصل کرده و به جنت راه پیدا کرده است.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیات را بخوان و تکرار کن تا شنوندگان آن را یاد گیرند.

۲- شرح مطالب را به آهستگی بخوان و در هر جمله توقف کن و آن را توضیح بده تا همگان بدانند.

۳- به آن‌ها بفهمان: طوری که در حدیث آمده است علیین در آسمان هفتم زیر عرش خداوند قرار دارد.

۴- آن‌ها را آگاه کن: که شخص به مقام ابرار نمی‌رسد، مگر این که به حقیقت اسلام، ایمان و احسان رسیده باشد، زیرا بنای دین اسلام بر همین سه چیز است و نجات از آتش دوزخ بدون این امور امکان‌پذیر نیست.

۵- آن‌ها را آگاه کن: که اطاعت خدا و رسولج که بنده را به مقام ابرار می‌رساند نیازمند به این است که بنده بداند به کدام کردار از خدا و پیامبر اطاعت می‌شود و این اطاعت چگونه عملی نزد خدا پسندیده و چه عملی ناپسند است.

۶- به آن‌ها بگو: که بنده پیوسته به سبب اطاعت از خدا و رسولش و به کردار نیک و ترک اعمال زشت، به خداوند نزدیک می‌شود تا این که از دوستان و بندگان نیکوکار خداوند می‌گردد.