صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۴: حدیث کوثر حوضی است در جنت

درس ۴: حدیث کوثر حوضی است در جنت

قوله ج: الْكَوْثَرُ نَهْرٌ فِى الْجَنَّةِ حَافَّتَاهُ مِنْ ذَهَبٍ وَالْمَاءُ يَجْرِي عَلَى اللُّؤْلُؤِ وَمَاؤُهُ أَشَدُّ بَيَاضاً مِنَ اللَّبَنِ وَأَحْلَى مِنَ الْعَسَلِ. پیامبر ج فرمود: کوثر نهری است در بهشت کناره‌های آن از طلا و آبش بر روی مروارید روان می‌شود و آبش از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‌تر است. (رواه غیر واحد وقال فیه الترمذی: حسن صحیح)

شرح: «الْكَوْثَرُ نَهْرٌ فِى الْجَنَّةِ» «کوثر جوئی است در بهشت» این کلام اخبار از طرف پیغمبرج است به آنچه خداوند بوی داده و او را به آن بخشش برگزیده است، و آن جوی کوثر است که باری تعالی در باره‌اش در قرآنکریم می‌فرماید: ﴿إِنَّآ أَعۡطَيۡنَٰكَ ٱلۡكَوۡثَرَ١ «ما برای تو کوثر را عطا کردیم» و این سخنش: «حَافَّتَاهُ مِنْ ذَهَبٍ» «هردو کناره‌اش از طلا است» این صفت کوثر است که پیامبر ج در شب معراج در کنارش ایستاده. مراد از «حَافَّتَاهُ» هردو کناره‌ای آن است. این فرموده‌اش «وَالْمَاءُ يَجْرِى عَلَى اللُّؤْلُؤِ» یعنی آب آن جوی بر روی مروارید روان است. و این گفته وی: «وَمَاؤُهُ أَشَدُّ بَيَاضاً مِنَ اللَّبَنِ وَأَحْلَى مِنَ الْعَسَلِ» «آبش از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‌تر است» این واقعیت دارد زیرا که پیامبر ج در کنار آن ایستاده و آن را مشاهده نموده است، روایت شده: که در صحرای محشر از آن جوی به حوض پیامبر ج می‌ریزد و پیامبر ج و امتش از آن آب می‌نوشند که جز ایشان کسی دیگر از آن نمی‌نوشند. و کسانی که در دین خداوند تغییر وارد کردند، از این آب محروم‌اند و فرشتگان آن‌ها را از حوض دور می‌گردانند، پیامبر ج می‌گوید: این‌ها از امتان من هستند، برایش گفته می‌شود: تو نمی‌دانی که این‌ها پس از تو چه تغییر و تبدیل در دین خدا وارد کرده‌اند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را بخوان و تکرار کن: تا بدانی که اکثر شنوندگان آن را حفظ کرده‌اند.

۲- شرح حدیث را بخوان و جمله جمله شرح داده معانی آن را بیان کن تا همگان بدانند.

۳- فضیلت امت محمدی را برایشان یادآوری کن و بگو: که خدا برای پیامبر شما، جوی کوثر را عطا کرده است.

۴- برای‌شان یادآور شو: که هرکس در دین خدا ایجاد بدعت نماید به این که چیزی بر آن بیفزاید و یا تبدیل و تغییر وارد کند از حوض و هم از کوثر محروم می‌شود.

۵- تعلیم‌شان ده: که هرکس یک بار از حوض بنوشد هرگز تشنه نخواهد شد، زیرا این را رسول خدا ج خبر داده است.

۶- آگاه‌شان گردان: که امت محمد ج همین امت اجابت هستند نه امت دعوت. و امت اجابت: عبارت از کسانی‌اند که به خدا و رسول ایمان آورده و اطاعت خدا و رسول را کرده‌اند.

و امت دعوت: همین امت‌های که دعوت خدا و رسول ج به آن‌ها رسیده ولی ایمان به خدا و رسول نیاوردند و به شریعت اسلام نگرویده‌اند.