صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۳: آیۀ انا اعطیناک الکوثر

درس ۳: آیۀ انا اعطیناک الکوثر

قول الله عزوجل:

﴿إِنَّآ أَعۡطَيۡنَٰكَ ٱلۡكَوۡثَرَ١ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَٱنۡحَرۡ٢ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ ٱلۡأَبۡتَرُ٣ [الکوثر: ۱-۳]. گفته خداوند بزرگ:

(۱) همانا ارزانی داشتیم به تو کوثر (۲) پس نماز گذار برای پروردگار خویش و قربانی کن (۳) همانا بدخواه تو است دنباله بریده. شرح: گفتۀ خداوند: ﴿إِنَّآ أَعۡطَيۡنَٰكَ ٱلۡكَوۡثَرَ١: خداوند به حضرت محمد ج خطاب کرده و می‌گوید: به تو کوثر (جوی در بهشت) دادیم در بخاری روایت شده که پیامبر ج فرمودند: چون وارد بهشت شدم جویی را دیدم که در دو کنارش چادرهای مروارید قرار دارد دست خود را در آب فرو بردم مانند مشک خوشبو بود از جبرئیل پرسیدم این چیست؟ گفت: این کوثر است که خداوند به تو عطا کرده است و گفته خداوند: ﴿فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَٱنۡحَرۡ٢: یعنی به وسیله نماز سپاسگزار این نعمت باش و به پاس انعام خدا بر تو به بخشیدن کوثر و موهبت نام و نشان بلند نبوت و رسالت، شتر را برایش قربانی کن گفته خداوند: ﴿إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ ٱلۡأَبۡتَرُ٣ همانا دشمن تو دم بریده است که می‌میرد و نام و نشانی از وی نمی‌ماند و مراد به آن عاص بن وائل سهمی است که هرگاه پسران پیامبر ج مردند گفت: که محمد ابتر و بی‌نام و نشان است، خداوند بر وی رد کرده می‌فرماید: «همانا دشمن تو دم بریده است» و همانطور هم شد که هرگاه عاص مُرد کسی از وی نماند که اسمش را بگیرد اما پیامبر ج، سادات همه از اولاد فاطمه دختر پیامبر ج اند و نسب پیامبر تا قیامت قطع‌شدنی نیست.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیات را تکرار کن تا شنوندگان حفظ کنند.

۲- شرح را جمله جمله تفسیر کن تا شنوندگان بفهمند.

۳- آن‌ها را از فضیلت نماز عید و قربانی آگاه کن و این که تقدیم نماز بر قربانی واجب است.

۴- به آن‌ها از وجوب اخلاص در عبادات آگاه کن زیرا خداوند می‌فرماید: ﴿فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَٱنۡحَرۡ٢ یعنی خاص برای پروردگار خود نماز خوانده و قربانی کن.

۵- به ایشان بگو: که از جوی کوثر دو ناودان آب در عرصات قیامت می‌ریزد که از آن حضور بزرگی تشکیل می‌شود که ظرف‌های آن به اندازۀ ستارگان آسمان است و تنها امت حضرت محمد ج از آن می‌نوشند و بعضی افراد این امت که دین خود را تغییر دادند از نوشیدن آن بازداشته می‌شوند پیامبر ج می‌گویند: که این افراد از امت من هستند در جواب گفته می‌شود: که تو نمی‌دانی که بعد از تو چه کردند.

۶- به آن‌ها تذکر ده: که بغض داشتن پیامبر کفر است و دشمن صحابه منافق است.