صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۶: حدیث در جنت چیزهایی مهیاست...

درس ۲۶: حدیث در جنت چیزهایی مهیاست...

قول رسول الله ج فِي حديث الشيخيْن عن أبِي هريرة س قَالَ اللَّهُ تَعَالَى: أَعْدَدْتُ لِعِبَادِى الصَّالِحِينَ مَا لاَ عَيْنَ رَأَتْ، وَلاَ أُذُنَ سَمِعَتْ، وَلاَ خَطَرَ عَلَى قَلْبِ بَشَرٍ، وَاقْرَءُوا إِنْ شِئْتُمْ (فَلاَ تَعْلَمُ نَفْسٌ مَا أُخْفِىَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْيُنٍ). پیامبر ج به روایت بخاری و مسلم از ابی هریره س می‌گوید: خداوند گفته است برای بندگان شایسته خود چیزهای آماده کرده‌ام که نه چشمی آن را دیده و نه گوشی شنیده است و نه تصور آن در دل انسانی گذر کرده است. اگر می‌خواهید برای تأئید این مطلب آیه قرآنکریم را بخوانید: آنچه را خداوند «در بهشت» برای روشنی چشم مسلمانان مخفی کرده است هیچ نفسی نمی‌داند». (متفق علیه)

شرح: سخن پیامبر ج که می‌گوید: خداوند گفته است از آن مطالبی است که پیامبر ج از طرف پروردگارش بیان می‌کند، اینگونه سخنان را حدیث قدسی می‌گویند و از قرآن مجید به شمار نمی‌آید. و از حقایقی است که روح القدس یعنی جبرئیل ÷ آن را در قلب پیامبر می‌دمد، چنانکه آن حضرت ج فرمود: «هرآئینه روح القدس در دل من دمید هیچ نفسی نمیرد تا آن که روزی و مدت عمر خود را تکمیل کند». یا حدیث قدسی چیزی است که خداوند خودش در دل او می‌افگند و پیامبر ج به زبان عربی آن را بازمی‌گوید. پس فرمودۀ خداوند بزرگ «اعددت» یعنی آماده و مهیا کردم «لعبادی الصالحین» برای بندگان شایسته‌ام آنان که حقوق خداوند را به طور کامل ادا کردند و از آن چیزی نکاسته‌اند و حقوق خلق را به تمام به جا آورده‌اند و در آن زیانی وارد نکرده‌اند، ازین جهت در این گروه پیامبران، اولیاء، صدیقین و شهدا داخل می‌باشند و نسبت بندگان در «لعبادی» به خداوند، برای تکریم و تشریف است «ما لا عین رأت»: یعنی برای‌شان نعمت‌های بزرگی مهیا کرده‌ام، و این در برگیرندۀ آنچه در بهشت است از کاخ‌ها و حوران بهشتی و نعمت‌ها از خوردنی و پوشیدنی و دیگر چیزها. خداوند أ می‌گوید: «برای بهشتیان نعمت‌های آماده کرده‌ام که در این دنیا نه چشمی آن را دیده و نه گوشی شنیده و نه اندیشه آن در خاطر یکی از افراد بشر رسیده است»، یعنی برای اثبات مطالب بیان شده اگر می‌خواهید گفته‌ی خداوند را از سورۀ سجده بخوانید: ﴿فَلَا تَعۡلَمُ نَفۡسٞ مَّآ أُخۡفِيَ لَهُم مِّن قُرَّةِ أَعۡيُنٖ جَزَآءَۢ بِمَا كَانُواْ يَعۡمَلُونَ١٧ [السجدة: ۱٧]. «هیچ نفسی آنچه را خداوند در بهشت برای روشنی چشم مسلمین پدید آورده است نمی‌داند، و آن جزای کردار دنیائی‌شان است». آری، نعمت‌هائی که در بهشت نهفته است به علت کمال زیبایی‌شان سبب روشنی چشم مسلمین خواهد بود.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را بخوان و تکرار کن تا این که بدانی بیشتر شنوندگان آن را یاد کرده‌اند.

۲- تشریحات را به آرامش بخوان و در هر مطلب کمی درنگ کن و آن را به حاضرین خوب توضیح ده.

۳- ایشان را به فضیلت صلاح و مردم صالح آگاه کن: صلاح عبارت از عقاید، عبادات، آداب و اخلاق است که صاحبان این کردار صالحین گفته می‌شوند و آن‌ها کسانی‌اند: که یوسف ÷ مقام‌شان را طلب کرده می‌فرماید: ﴿وَأَلۡحِقۡنِي بِٱلصَّٰلِحِينَ [یوسف: ۱۰۱]. «(خداوندا!)مرا به صالحین ملحق گردان». و نیز سلیمان ÷ دعا می‌کند: ﴿وَأَدۡخِلۡنِي بِرَحۡمَتِكَ فِي عِبَادِكَ ٱلصَّٰلِحِينَ١٩ [النمل: ۱٩]. «خدایا! به رحمتت مرا در بندگان صالح خود داخل کن».

۴- آن‌ها را آگاه کن: که بیان دلیل در برابر مدعا برای اطمینان نفس و اثبات مطلب مفید می‌باشد.