صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۵: آیۀ پرهیزگاران در بهشتند

درس ۲۵: آیۀ پرهیزگاران در بهشتند

قوله تعالی:

﴿إِنَّ ٱلۡمُتَّقِينَ فِي جَنَّٰتٖ وَعُيُونٍ٤٥ ٱدۡخُلُوهَا بِسَلَٰمٍ ءَامِنِينَ٤٦ وَنَزَعۡنَا مَا فِي صُدُورِهِم مِّنۡ غِلٍّ إِخۡوَٰنًا عَلَىٰ سُرُرٖ مُّتَقَٰبِلِينَ٤٧ لَا يَمَسُّهُمۡ فِيهَا نَصَبٞ وَمَا هُم مِّنۡهَا بِمُخۡرَجِينَ٤٨ [الحجر: ۴۵-۴۸]. فرمودۀ خداوند جل شأنه:

(۴۵) همانا پرهیزگاران‌اند در باغ‌ها و چشمه‌سارها (۴۶) درآئیدش به سلامت ایمن شده‌گان (۴٧) برافگندیم آنچه در سینه‌های ایشان است از کینه، برادران‌اند بر تخت‌های روبرو (۴۸) نزدیک نشود بدیشان در آن رنجی و نباشند از آن بیرون‌راندگان. شرح: فرمودۀ خدای تعالی: ﴿إِنَّ ٱلۡمُتَّقِينَ فِي جَنَّٰتٖ وَعُيُونٍ٤٥: این اخبار الهی برای مسلمانان باتقوا و پرهیزگار، بشارتی مسرت‌بخش را دربر دارد، از روزی که در جنت‌ها و چشمه‌سارها قرار می‌گیرند و پرهیزگاران آنانی‌اند: که پروردگارشان را شناختند و همچنان شناختند آن گفتار و کردار و صفات و اعتقاداتی را که خداوند دوست دارد و آنچه را که نمی‌پسندد و همانطور شناختند نعمت‌های جاویدی که برای دوستان خود آماده و مهیا نموده و عذاب‌هائی را که برای دشمنانش تعیین نموده، و نتیجۀ چنین علم و شناختی برای مؤمنین پرهیزگار حب و دوستی، خوف و اطاعت خدا را به همراه داشته است و سبب شده تا اطاعت پروردگار را نموده و آنچه را خداوند می‌پسندد ایشان دوست داشته باشند و آنچه را نمی‌پسندد از آن کراهیت داشته باشند اوامرش را انجام داده و نواهی‌اش را ترک گفته باشند و با چنین محبتی و اطاعتی است که شایستگی دخول جنت را پیدا می‌کنند چنانچه خداوند می‌فرماید: ﴿ٱدۡخُلُوهَا بِسَلَٰمٍ ءَامِنِينَ٤٦ یعنی بعد فراغت‌شان از حساب و گذشتن از صراط و توقف در مقابل درهای جنت از طرف فرشته‌ها برای‌شان گفته می‌شود: «درآئید به جنت با سلامتی و امنیت کامل بدون خوف و ترس». و فرموده‌اش: ﴿وَنَزَعۡنَا مَا فِي صُدُورِهِم مِّنۡ غِلٍّ: در این بخش از آیه خداوند أ خبر می‌دهد چون متقین وارد دارالسلام گردند از آنچه که قلب‌ها را مکدر می‌کند خداوند أ قلب‌های‌شان را صفا و پاک می‌گرداند که دیگر مکر و حسد و دشمنی نسبت به یکدیگر نداشته باشند﴿إِخۡوَٰنًا عَلَىٰ سُرُرٖ مُّتَقَٰبِلِينَ برادر به برادرش اندیشۀ فریب، حسد و دشمنی و کبر را ندارد بر تخت‌ها و تکیه‌گاه‌ها در حجله‌ها نشسته و آرمیده‌اند و در اوقات نشستن تخت‌های‌شان که از نعمت‌های بهشت است همراه با آن‌ها می‌چرخد و ایشان هیچگاه پشت بهم نمی‌کنند، بلکه رو در رو بهم مجالست دارند و در راحت و آسایش همیشگی بهشت به سر می‌برند، چون رنج و زحمتی در بهشت نیست.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیه را به ترتیل بخوان و تکرار نما تا شنونده‌ها آن را حفظ نمایند.

۲- شرح را واضح بخوان و آنچه فهمش برای شنوندگان مشکل باشد توضیح نما.

۳- ایشان را از فضایل ایمان و تقوا آگاه کن، چون ملاک دوستی بنده به خداوند أ ایمان و تقواست.

۴- برای‌شان از نعمت‌های بهشت یادآوری کن و آیات قرآنی را در این زمینه بیان کن.

۵- برای‌شان از زیان و محرومیت که متوجه دشمنان خدا در سرای آخرت می‌گردد تذکر بده. خداوند أ ما را از آن زیان‌ها برهاند. آمین.