صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲٩: آیۀ عبادت بااخلاص

درس ۲٩: آیۀ عبادت بااخلاص

قول الله سبحانه وتعالی:

﴿وَمَآ أُمِرُوٓاْ إِلَّا لِيَعۡبُدُواْ ٱللَّهَ مُخۡلِصِينَ لَهُ ٱلدِّينَ حُنَفَآءَ وَيُقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَ وَيُؤۡتُواْ ٱلزَّكَوٰةَۚ وَذَٰلِكَ دِينُ ٱلۡقَيِّمَةِ٥ [البینۀ: ۵]. فرمودۀ خداوند سبحان أ:

(۵) و امر نشدند مگر آن که بپرستند خدا را پاک دارندگان برای او دین را یکتاپرستان و به پای دارند نماز را و بدهند زکات را، و این است دین استوار. شرح: فرمودۀ خدای تعالی: ﴿وَمَآ أُمِرُوٓاْ إِلَّا لِيَعۡبُدُواْ ٱللَّهَ... الخ یعنی خداوند امر نکرده اهل کتاب و نه دیگر اهل شرک و کفر را جز به عبادت پروردگاری که خدای‌شان است و عبادت خداوند ذلت و اهانتی را برای بندگان در بر ندارد زیرا خدای تعالی آفریدگار و روزی‌دهنده و مدبر زندگی‌شان است لذا فطرتاً و عقلاً عبادتش واجب است پس چرا در پرستش خدا اختلاف داشته و متردد‌اند؟ و گفته‌اش: ﴿مُخۡلِصِينَ لَهُ ٱلدِّينَ وقتی عبادتی که به آن امر شده‌اند خاص برای خدا باشد پس در عبادتش غیر او را شریک نمی‌آورند، زیرا شرک عبادت را فاسد نموده و نفس‌های‌شان را نمی‌تواند تزکیه کند و گفته‌اش: ﴿حُنَفَآءَ: یعنی دور شده و رجوع‌کننده از ملت‌های کفر و شرک به سوی ملت اسلام که همانا ملت ابراهیم ÷ است. و گفته‌اش: ﴿وَيُقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَ وَيُؤۡتُواْ ٱلزَّكَوٰةَۚ: یعنی بعد از اقرار به وحدانیت خدا و شهادت به آن، کسی که ارادۀ داخل‌شدن به دین اسلام را داشته باشد الزامیست که اولا به یگانگی خداوند أ و رسالت حضرت محمد ج گواهی دهد، سپس نماز را اقامه نموده و زکات را بپردازد سپس دیگر عبادت‌ها را انجام دهد ﴿وَذَٰلِكَ دِينُ ٱلۡقَيِّمَةِ و این است دین استوار و مستقیمی که به رضای خداوند و جنت‌های جاوید می‌رساند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیه را بخوان و تکرار کن و شنونده‌ها نیز تکرار کنند تا اکثریت‌شان آن را حفظ نمایند.

۲- شرح را به آرامش بخوان و با توقف در معانی، آن‌ها را بیان کن تا بفهمند.

۳- تعلیم‌شان ده که اخلاص در عبادت خدا محتاج به نیت است که عبارت از عزم و تصمیم قلب است بر عمل، و لذا این آیه دلالت می‌کند بر وجوب نیت برای تمامی عبادت‌های که بنده به آن پروردگارش را می‌پرستد.

۴- آگاه‌شان گردان: که به جز اسلام که دین ملت قیمه است سایر ادیان یهودیت، نصرانیت، مجوسیت و بودائیت تماماً باطل بوده و اهل این ادیان کافر محسوب می‌شوند.

۵- برای‌شان یادآور شو: که اسلام بر پنج اساس بنا یافته که عبارت از شهادتین و اقامه نماز و ادای زکات و روزه رمضان و حج بیت الحرام است و هرگاه یکی ازین پنج اساس ساقط شود تمام آن‌ها ساقط می‌شود و از صاحب آن قبول نمی‌شود.