صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲٧: آیۀ نیکان در بهشت و بدان در دوزخ

درس ۲٧: آیۀ نیکان در بهشت و بدان در دوزخ

قول الله سبحانه وتعالی:

﴿إِنَّ ٱلۡأَبۡرَارَ لَفِي نَعِيمٖ١٣ وَإِنَّ ٱلۡفُجَّارَ لَفِي جَحِيمٖ١٤ يَصۡلَوۡنَهَا يَوۡمَ ٱلدِّينِ١٥ وَمَا هُمۡ عَنۡهَا بِغَآئِبِينَ١٦ [الانفطار: ۱۳-۱۶]. فرمودۀ خدای تعالی:

(۱۳) همانا نیکان در نعمت‌ها‌اند (۱۴) و همانا بدان در دوزخ‌اند. (۱۵) درآیند آن را روز قیامت. (۱۶) و نیستند ایشان از آن ناپدیدان. شرح: بعد از فنای این زندگی دنیا و برپاشدن قیامت و سوال خداوند از انسان که چه چیز موجب فریبش به پروردگار گردیده که خدای را عبادت نکرده و او را به وحدانیت نپرستیده است آنجا که می‌فرماید: ﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلۡإِنسَٰنُ مَا غَرَّكَ بِرَبِّكَ ٱلۡكَرِيمِ٦ [الانفطار: ۶]. «ای انسان چه چیز تو را به پروردگار کریمت فریب داد» سپس خداوند تعالی از کرام الکاتبین خبر می‌دهد و این که اعمال انسان شمرده شده و تدوین شده آن که خیر انجام داده به خیر پاداش داده می‌شود و آن که غیر انجام داده بغیر. و موکداً خبر می‌دهد از آنچه که با آن بین بندگانش داوری می‌کند و ایشان دو دسته‌اند نیکوکار و بدکار، پس فرمود: ﴿إِنَّ ٱلۡأَبۡرَارَ ابرار اهل ایمان و طاعت و صداقت‌اند، مفرد ابرار بَرّ یعنی نیکوکار، ﴿لَفِي نَعِيمٖ: یعنی نعمت‌های جنت که سرای نیکوکاران است و آن‌ها نعمت‌های همیشگی است که در این دنیا نه چشمی آن را دیده و نه گوشی شنیده و نه بر قلب بشری خطور کرده است و گفته‌اش: ﴿إِنَّ ٱلۡفُجَّارَ که جمع فاجر است و فاجر کسی است که از اطاعت خدا و رسول سرکشی نموده و از امر خدا و رسول بیرون شده است، طوری که نه ایمان آورده و نه خدا را به یکتایی پرستیده و نه رکوع و سجده نموده و نه کار نیکی انجام داده و نه از باطل و ظلم و شری اجتناب نموده است. ﴿لَفِي جَحِيمٖ: در دوزخ که عذاب آن همیشگی و سرمدی و ابدی است و به طور کامل به سزای اعمال خود می‌رسند ﴿يَوۡمَ ٱلدِّينِ: که عبارت از روز جزا و روز قیامت است که آتش آن روز آن‌ها را در بر می‌گیرد و ایشان پیوسته با آن هستند که نه روز و نه ساعتی از آن دور شده می‌توانند و نه عذاب از آن‌ها فروکش می‌نماید آنجا که می‌فرماید: ﴿وَمَا هُمۡ عَنۡهَا بِغَآئِبِينَ١٦: و فرمود: ﴿لَا يُفَتَّرُ عَنۡهُمۡ وَهُمۡ فِيهِ مُبۡلِسُونَ٧٥ [الزخرف: ٧۵]. «یعنی کم نمی‌شود از ایشان عذاب و آن‌ها در جهنم ماندگاراند».

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیه را بخوان و شنونده‌ها با تو بخوانند تا آیه را حفظ نمایند.

۲- شرح را به آرامش بخوان و معنای جمله‌ها و آنچه فهم آن از آیت مراد است برای‌شان بیان کن.

۳- با تذکر نعمت‌های جاوید الهی که به اهل طاعت و عده‌شده آن‌ها را در اطاعت خدا و رسول ج تشویق کن.

۴- آن‌ها را از نافرمانی خدا و رسول الله ج بیم ده و برای‌شان بازگشت نافرمانان را درین فرموده خدا از سورۀ جن یادآور شو: ﴿وَمَن يَعۡصِ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ فَإِنَّ لَهُۥ نَارَ جَهَنَّمَ خَٰلِدِينَ فِيهَآ أَبَدًا [الجن: ۲۳]. «هرکه نافرمانی کند خدا و رسول را به تحقیق برای او آتش جهنم است که جاوید و ابدی در آن می‌مانند».

۵- آگاه‌شان گردان که برای اطاعت‌کننده لازم است که موارد اطاعت را بداند و لذا بر بنده واجب است این که انواع عبادت‌ها و چگونی ادای آن را بداند و همینطور انواع منهیات و وسایل دوری و پرهیز از آن را.