صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۱: آیۀ آفرینش انسان‌ها از یک نفس

درس ۲۱: آیۀ آفرینش انسان‌ها از یک نفس

قوله تعالی:

﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلنَّاسُ ٱتَّقُواْ رَبَّكُمُ ٱلَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفۡسٖ وَٰحِدَةٖ وَخَلَقَ مِنۡهَا زَوۡجَهَا وَبَثَّ مِنۡهُمَا رِجَالٗا كَثِيرٗا وَنِسَآءٗۚ [النساء: ۱]. فرمودۀ خدای تعالی:

(۱) ای مردم بترسید پروردگار خود را، آن که آفرید شما را از نفس واحدی و آفرید از او جفتش را و گسترانید از آنان مردان بسیار و زنان بسیار. شرح: این ندای الهی ندای جهانشمولیت برای تمام بشریت از کافر و مسلمان چه آنان که در روز نزول این آیه موجود بوده‌اند و چه آنان که موجود نبوده‌اند تا روز قیامت، زیرا تمام بشریت بندگان خدایند و او تعالی بر بنده خود از خودش مهربان‌تر بوده و همانا او را به تقوای خدا امر می‌نماید. و تقوای خدا با ایمان و طاعت او و یگانه‌پرستی، و ایمان به رسول خاتم حضرت محمد ج و اطاعت اوامر و نواهی‌اش صورت می‌گیرد و فرموده‌اش: ﴿ٱلَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفۡسٖ وَٰحِدَةٖ یعنی از آدم ÷ و گفته‌اش: ﴿وَخَلَقَ مِنۡهَا زَوۡجَهَا: یعنی حواء را از ضلع آدم آفرید و او را به تزویج آدم درآورد و حواء همسر آدم قرار گرفت. و گفته‌اش: ﴿وَبَثَّ مِنۡهُمَا رِجَالٗا كَثِيرٗا وَنِسَآءٗۚ زیرا مردم تماماً مرد و زن از ذریه آدم و حواء‌اند و معنی بث ایجاد نمود و پراکنده ساخت.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیه را بخوان و شنوندگان آهسته با تو بخوانند تا ببینی که آن را حفظ نموده‌اند.

۲- آگاه‌شان گردان: که در آیت یادآوریست از نعمت آفرینش که در خور شکرگزاری خداوند است که ضمن عبادتش انجام می‌شود.

۳- آگاه‌شان گردان که در آیت اشاره به ابتداء آفرینش شده که هزاران سال بر آن گذشته است، و این یادآوری برای‌شان تذکر است بر شکرگزاری و محبت خداوند أ نسبت به فضل واسع و نعمت‌های بزرگی که بر بنده ارزانی فرموده است.

۴- تعلیم‌شان ده که تقوای خدا بعد از ایمان باو در طاعت و توحیدش نهفته است که راه نجات بنده و سبب فوز و کامیابی دنیا و آخرتش می‌گردد.

۵- تعلیم‌شان ده: که لفظ زوج بر مذکر و مؤنث اطلاق می‌شود و برای زن زوجه گفته می‌شود و لفظ زوج فصیح‌تر است زیرا هریک از زن و مرد جفت یکدیگرند.

۶- در این آیه بیان اخوت انسانی است که بیشتر مردم از آن غافل‌اند و حق این برادری را اداء نکرده‌اند و سببش همانا نادانی و جهل است.