صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۴: حدیث حفظ مریم و عیسی از شر شیطان

درس ۴: حدیث حفظ مریم و عیسی از شر شیطان

قول النبي ج: مَا مِنْ مَوْلُودٍ يُولَدُ إِلاَّ نَخَسَهُ الشَّيْطَانُ فَيَسْتَهِلُّ صَارِخًا مِنْ نَخْسَةِ الشَّيْطَانِ إِلاَّ ابْنَ مَرْيَمَ وَأُمَّهُ. ثُمَّ قَالَ أَبُو هُرَيْرَةَ اقْرَءُوا إِنْ شِئْتُمْ ِ: ﴿وَإِنِّيٓ أُعِيذُهَا بِكَ وَذُرِّيَّتَهَا مِنَ ٱلشَّيۡطَٰنِ ٱلرَّجِيمِ فرمودۀ رسول خدا ج هیچ نوزادی نیست که تولد می‌شود مگر که شیطان او را لمس می‌نماید پس به واسطه این لمس فریاد می‌کشد. مگر مریم و پسرش، سپس ابوهریره گفت: برای تائید این مطلب اگر می‌خواهید بخوانید: وانی اعیذها بک وذریتها من الشیطان الرجیم. (رواه مسلم)

شرح: فرمودۀ رسول الله ج: «مَا مِنْ مَوْلُودٍ» این لفظ دلالت بر عموم دارد هیچ مولودی از آن بیرون نیست، مگر آنچه استثناء شده باشد و معنی نخسه خلاند در پهلو یا شکمش به چوب یا مانند آن. و الشیطان: عبارت از ابلیس یا یکی از فرزندان و تبارش. إلا ابن مريم وأمه: یعنی عیسی ÷ و مادرش خداوند دعای حنه را اجابت فرمود آنگاه که گفت: ﴿وَإِنِّيٓ أُعِيذُهَا بِكَ وَذُرِّيَّتَهَا مِنَ ٱلشَّيۡطَٰنِ ٱلرَّجِيمِ «در پناهت درمی‌آورم او را و فرزندش را از شیطان رجیم» طوری که ابوهریره س گفت: اگر می‌خواهید این آیه: ﴿وَإِنِّيٓ أُعِيذُهَا بِكَ وَذُرِّيَّتَهَا مِنَ ٱلشَّيۡطَٰنِ ٱلرَّجِيمِ را بخوانید.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را به آرامش بخوان و چند بار تکرار کن و شنوندگان نیز با تو تکرار کنند تا که ببینی آن را حفظ کرده‌اند یا نزدیک به حفظ رسیده‌اند.

۲- آگاه‌شان گردان که فریاد نوزاد در حین ولادت از زخمۀ شیطان لعین است و هیچ نوزادی از آن سالم نمی‌ماند و شاید شیطان با این عمل می‌خواهد او را معلوم و نشانه‌دار سازد طوری که گوسفندار برای شناسایی گوسفندانش آن‌ها را علامه‌گذاری می‌کند.

۳- برای‌شان یادآور شو که سلامتی عیسی از لمس شیطان این بود که در دوران زندگی خویش مرتکب گناه نشد، چون در روز قیامت هنگامی که مردم از حضرت آدم ÷ و انبیاء طالب شفاعت می‌شوند، هریک از پیامبران آدم و نوح و ابراهیم و موسی از گناهی یاد می‌کنند، مگر حضرت عیسی ÷ که هرگز از گناهی یاد نمی‌کند.

۴- برای زنان مسلمان یادآور شو: که فرزندان خود را در پناه خدا حفظ کنند نه با فلزها و استخوان‌ها و تارهای شیطانی و نامشروع و غیره اشیاء مروجه بین زنان جاهل.

۵- برای‌شان تذکر بده که بهترین وسیله‌ای که پناه گیرنده به آن پناه می‌جوید، سورۀ فلق و سورۀ ناس است، لذا خواندن سورۀ اخلاص و معوذتین عقب هر نماز و هنگام خواب، سنت است به این ترتیب که شخص سه مرتبه بر کف‌های دست خویش سوره‌های مبارکه متذکره را می‌خواند و می‌دمد و سپس سر و روی و بدن خود را با آن‌ها مسح می‌کند.