صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۳: آیۀ نذر مادر مریم

درس ۳: آیۀ نذر مادر مریم

قول الله جل جلا له وعظم سلطانه:

﴿وَإِنِّيٓ أُعِيذُهَا بِكَ وَذُرِّيَّتَهَا مِنَ ٱلشَّيۡطَٰنِ ٱلرَّجِيمِ٣٦ فَتَقَبَّلَهَا رَبُّهَا بِقَبُولٍ حَسَنٖ وَأَنۢبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنٗا [آل عمران: ۳۶-۳٧]. فرمودۀ خداوند بزرگ:

(۳۶) پناه می‌دهمش به تو خود و فرزندانش را از شیطان رانده شده (۳٧) پس پذیرفتش خدا به پذیرفتن نیکو و رویانیدش به روئیدنی نیکو. شرح: آیا گویندۀ ﴿وَإِنِّيٓ أُعِيذُهَا را می‌دانید که کیست؟ او حنه همسر عمران یکی از نیکان بنی اسرائیل بود که از ازدواجش مدت زیادی گذشته بود و در این مدت از فرزند محروم بود و حنت الی الولد: یعنی تمایل و گرایش به فرزند پیدا کرد گنجشکی را دید که جوجه‌هایش را با منقار خود غذا می‌دهد عاطفه و میل فرزند در او بیدار شد لذا از پروردگارش طلب فرزندی نمود تا او را در عبادت خدا قرار بدهد و هیچگاه از او چیزی طلب نکند، خداوند أ دعایش را مستجاب نموده و حامله گردید و گفت:﴿رَبِّ إِنِّي نَذَرۡتُ لَكَ مَا فِي بَطۡنِي مُحَرَّرٗا [آل عمران: ۳۵]. «نذر کردم برای تو آنچه در شکم دارم آزاد در حالی که خالص برای توست». ﴿فَتَقَبَّلۡ مِنِّيٓۖ إِنَّكَ أَنتَ ٱلسَّمِيعُ ٱلۡعَلِيمُ «پس بپذیر از من همانا توئی شنوا و دانا». و اکنون دختری ولادت نمود و اسمش را مریم گذاشت یعنی خادمۀ خدا و گفت: ﴿وَإِنِّيٓ أُعِيذُهَا بِكَ وَذُرِّيَّتَهَا مِنَ ٱلشَّيۡطَٰنِ ٱلرَّجِيمِ «پناه می‌دهمش به تو خود و فرزندانش را که حفظ‌شان کنی از شیطان رجیم تا با ارتکاب گناه و معصیت آن‌ها را فاسد و گمراه نگرداند». و خداوند أ دعایش را پذیرفت و دخترش مریم و فرزند او عیسی ÷ را همچنان حفظ نمود که آلوده به گناه نگردیده و معصیت نورزیدند. و خداوند أ مریم نذر شده را به قبول نیکو پذیرفت و ﴿وَأَنۢبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنٗا.. گویا مریم برخلاف سایر اطفال نشو و نمای عجیی داشت، به کرامت و لطفی که خدایتعالی به این زن صالحه حنه نموده بود.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت را به خوبی بخوان و تکرار کن تا که شنوندگان آن را حفظ کنند.

۲- شرح را به آرامش، بخوان و در هر جمله توقف نموده و معنایش را برای شنوندگان بیان کن تا آن را بفهمند.

۳- تعلیم‌شان ده به مشروعیت نذر برای خدا و لزوم پایداری به آن و این که نذر برای غیر خدا حرام بوده و از شرک در عبادت محسوب می‌شود.

۴- برای‌شان یادآور شو که زن مسلمان برای حفظ فرزندش فلزی را به سرش یا استخوانی را به گردنش نمی‌آویزد، بلکه مانند حنه او را در پناه خدا قرار می‌دهد آنجا که گفت: «اعیذها بك یا ربی»: خدایا او را به تو می‌سپارم و در پناه تو درمی‌آورم.

۵- به ایشان تعلیم ده که توسل به اسماء و صفات خداوند مشروعست آنچنانکه حنه به اسماء و صفات خدا توسل جسته و گفته است: ﴿إِنَّكَ أَنتَ ٱلسَّمِيعُ ٱلۡعَلِيمُ «همانا تویی شنوا ودانا».

۶- یادآور شو برایشان از پذیرفتن خداوند أ دعای حنه را نظر به راستی‌اش در ایمان و پاکی روحش از شرک و گناه، زیرا خدای پاک دعای بندگان صالح و صادق و پرهیزگار خود را می‌پذیرد، و دعای مشرکین و گنهکاران را قبول نمی‌کند.