صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲٩: آیۀ محبت به اطاعت از پیامبر است

درس ۲٩: آیۀ محبت به اطاعت از پیامبر است

قول الله تعالی:

﴿قُلۡ إِن كُنتُمۡ تُحِبُّونَ ٱللَّهَ فَٱتَّبِعُونِي يُحۡبِبۡكُمُ ٱللَّهُ وَيَغۡفِرۡ لَكُمۡ ذُنُوبَكُمۡۚ وَٱللَّهُ غَفُورٞ رَّحِيمٞ٣١ قُلۡ أَطِيعُواْ ٱللَّهَ وَٱلرَّسُولَۖ فَإِن تَوَلَّوۡاْ فَإِنَّ ٱللَّهَ لَا يُحِبُّ ٱلۡكَٰفِرِينَ٣٢ [آل عمران: ۳۱-۳۲]. گفته‌ی خداوند:

(۳۱) بگو: اگر دوست دارید خدا را مرا پیروی کنید، تا دوست دارد شما را خدا و بیامرزد گناهان شما و خدا آمرزنده و مهربان است. (۳۲) بگو: فرمان برید خدا و رسول را، پس اگر پشت کردند همانا خدا دوست ندارد کافران را. شرح: این آیه در شأن نمایندگان نصارای نجران نازل شد چون آن‌ها گفتند: که اگر ما عیسی را عبادت می‌کنیم به جهت محبت خدا است، خداوند به پیامبر دستور داد به آن‌ها بگو:﴿إِن كُنتُمۡ تُحِبُّونَ اگر دوست دارید خدا شما را دوست داشته باشد، پس چرا بنده و پیامبر او، حضرت عیسی و مادرش را خدا قرار داده و پرستش کردید پس از دین و راه توحید من پیروی کنید، تا خدا شما را دوست بدارد و گناهان شما را بیامرزد، سپس به حضرت محمد ج دستور می‌دهد که به آن‌ها چیزی معرفی کند که محبت خدا و رسولش را فراهم سازد که همانا اطاعت خدا و رسول است﴿قُلۡ أَطِيعُواْ ٱللَّهَ وَٱلرَّسُولَۖ بگو: اطاعت کنید خدا و رسولش را ﴿فَإِن تَوَلَّوۡاْ اگر پشت کردند به خدا و رسول و ترک کردند اطاعت ایشان را پس ایشان کافر‌اند و خدا کافران و ناسپاسان را دوست ندارد.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آن دو آیت را چند بار و با آرامش بخوان تا اکثر شنوندگان آن را حفظ کنند.

۲- شرح آیات و معنی هرجمله را برای آن‌ها بیان کن.

۳- به آن‌ها اعلام کن که سبب پرستش نصارا عیسی و مادرش مریم را، محبت حضرت عیسی و مادر وی بوده است، لذا در دین اسلام منع شده ازین که در محبت صالحان و دوستان خدا غلو شود، تا این که با خدا، دیگری را نپرستند و در شرک نیفتند.

۴- به آن‌ها بگو: که محبت خدا، عبادت و جزء دین ما است و کسی که خدا را دوست ندارد کافر است.

۵- به آن‌ها بفهمان: که علامت محبت خدا اطاعت از امر و نهی خدا است.

و این شعر شاعر را برای آن‌ها بخوان:

۱- تعصي الإله وأنت تظهر حبه: تو ادعای محبت خدا داری واز وی نافرمانی می‌کنی.

۲- هذا لعمري في القياس بديع: این کار از نظر مقایسه عقلی ناآشنا است.

۳- لو کان حبك صادقا لأطعته: اگر راست می‌گویی که خدا را دوست داری باید از وی اطاعت کنی

۴- إن المحب لمن يحب مطيع: که همانا دوست دارنده از محبوب خود اطاعت می‌کند

۵- به آن‌ها تذکر ده که دوست‌داشتن خدا مهم نیست، مهم اینست که خدا ما را دوست داشته باشد، زیرا اگر بندۀ خدا را دوست دارد و از وی اطاعت نکند، خدا او را دوست ندارد، چرا که او از محبت خدا استفاده‌ی نبرده و زیان کرده است.