صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۱: آیۀ متقین در سایه‌ها و چشمه‌سارها‌اند

درس ۲۱: آیۀ متقین در سایه‌ها و چشمه‌سارها‌اند

قول الله أ:

﴿إِنَّ ٱلۡمُتَّقِينَ فِي ظِلَٰلٖ وَعُيُونٖ٤١ وَفَوَٰكِهَ مِمَّا يَشۡتَهُونَ٤٢ كُلُواْ وَٱشۡرَبُواْ هَنِيٓ‍َٔۢا بِمَا كُنتُمۡ تَعۡمَلُونَ٤٣ إِنَّا كَذَٰلِكَ نَجۡزِي ٱلۡمُحۡسِنِينَ٤٤ [المرسلات: ۴۱-۴۴]. فرمودۀ خدای تعالی:

(۴۱) همانا پرهیزگاران‌اند در سایه‌ها و چشمه‌سارها (۴۲) و میوه‌های از آنچه هوس کنند (۴۳) بخورید و بنوشید گوارا بدانچه بودید می‌کردید (۴۴) همانا ما بدینگونه پاداش دهیم نیکوکاران را. شرح: فرمودۀ خدای تعالی: ﴿إِنَّ ٱلۡمُتَّقِينَ مراد از متقین و پرهیزگاران، مردان و زنان مؤمنۀ هستند که از پروردگارشان ترسیدند و از خشم الهی که سبب عذابش می‌شود پرهیز کردند و تقوای خدا را به انجام آنچه مورد پسند خدا و ترک آنچه را که نمی‌پسندد رعایت کردند، لذا برای حفظ اصول تقوا طلب علم به کسب آن و یا به سؤال از اهل علم یک امر واجب و ضروری است و در غیر آن تقوای بنده کامل نگردیده، و آن که تقوا نداشته و از خدا نترسید بخسران و هلاکت روبرو خواهد شد. گفته‌اش: ﴿فِي ظِلَٰلٖ وَعُيُونٖ٤١ وَفَوَٰكِهَ مِمَّا يَشۡتَهُونَ٤٢ در این آیه از اهل تقوا خبر می‌دهد که بعد از مرگ ارواح‌شان بدار السلام بلند برده می‌شود تا بقیۀ عمر دنیا را به آسایش در آنجا بگذرانند و بعد از انتهای این زندگی، خداوند اجسام‌شان را عود نموده و ارواح‌شان را به سوی آن‌ها می‌فرستد و این اجسام پاک زنده می‌شود و به سوی موقف حشر می‌شوند و نامۀ اعمال‌شان به دست راست‌شان داده می‌شود و اعمال‌شان وزن می‌شود و از صراط به سوی جنت گذشته و با سلام و امن وارد بهشت می‌شوند و در سایه‌های درختان بهشتی که از چشمه‌های آب، عسل، شیر و شراب آن نوشیده و از میوه‌های آن که بسیار زیاد و متنوع است آنچه میل دارند می‌خورند، و خوردن‌شان تماماً برای حصول لذت است نه برای بقای حیات چنانکه اهل دنیا به خوردن جهت ادامۀ زندگانی و حیات نیازمنداند، و فقط تلذذاً می‌خورند و فرشتگان برایشان می‌گویند: ﴿كُلُواْ وَٱشۡرَبُواْ هَنِيٓ‍َٔۢا بِمَا كُنتُمۡ تَعۡمَلُونَ٤٣ یعنی: بخورید و بنوشید گوارای‌تان باد به خاطر اعمال صالحۀ که با انجام آن وارث این نعمت‌های همیشگی گشته اید. و فرموده خدای تعالی: ﴿إِنَّا كَذَٰلِكَ نَجۡزِي ٱلۡمُحۡسِنِينَ٤٤ هرگاه آن‌ها با ایمان و انجام اعمال صالح تقوای خدا را پیشه کرده از محسنین گردیدند که فسادی در اعمال‌شان راه نیافته و نفس‌های‌شان تزکیه شده و شایستۀ جنت گردیدند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیه را بخوان و چند بار با ترتیل تکرار نما تا شنونده‌ها آن را حفظ نمایند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و معنای آن را به لغت عامیانه بیان کن تا بفهمند.

۳- آگاه‌شان گردان که تقوا سبب توراث دارالسلام است نظر باین فرموده خداوند أ: ﴿تِلۡكَ ٱلۡجَنَّةُ ٱلَّتِي نُورِثُ مِنۡ عِبَادِنَا مَن كَانَ تَقِيّٗا٦٣ [مریم: ۶۳]. «این آن بهشتیست که ارث دهیم بندگان خود را آن که بوده است پرهیزگار». زیرا تقوا که طاعت خدا و رسول و انجام امور و اجتناب منهیات است. نفوس را تزکیه و پاک نموده آنگاه شایسته جوار کریم در دارالنعیم بهشت می‌گردند.

۴- آگاه‌شان گردان که احسان جزء اسلام است و بدون احسان هیچ عمل صالحی مورد قبول واقع نمی‌شود و حقیت احسان عبارت از در نظرداشتن خداوند است در حین عبادت تا که صاحب آن، این مراقبت را حفظ نموده و در نتیجه دارای طهارت روحی گردیده و شایستگی دخول جنت را پیدا کند.