صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۰: دستور پیامبر به استقامت

درس ۲۰: دستور پیامبر به استقامت

ما روى مسلم وغيره من عبد الله الثقفي قال: قلت يا رسول الله قل لي في الإسلام قولاً لا اسأل عنه احداَ بعدك؟ قال: «قل آمنت بالله ثم استقم». مسلم و غیر آن از عبدالله ثقفی حدیثی را روایت می‌کند که عبدالله گفت: به رسول خدا گفتم برایم سخنی در اسلام بگوئید که بعد از شما از کس دیگری نپرسم رسول الله ج فرمود: (بگو ایمان آوردم به خدا و سپس استقامت نما). شرح: گفته شخص سؤال‌کننده: یا رسول الله: ندائیست برای رسول ج به عنوان رسالت و اقرار به رسالت آن حضرت و تعظیم و تشریف به مقام رسالتش و پذیرفتن نهی خداوندی که مؤمنین را از یادکردن رسول به اسم علمی‌اش (محمد) نهی فرموده، آنجا که در سورۀ نور می‌فرماید: ﴿لَّا تَجۡعَلُواْ دُعَآءَ ٱلرَّسُولِ بَيۡنَكُمۡ كَدُعَآءِ بَعۡضِكُم بَعۡضٗاۚ [النور: ۶۳]. «نگردانید یادکردن رسول را در بین خود مانند یادکردن بعضی شما بعض دیگر را» خدای تعالی که در کتاب مجیدش چندین بار آن را ندا کرده است به لفظ یا محمد یاد نکرده، بلکه با ندای «یا ایها الرسول» و «یا ایها النبي» او را خوانده است. و گفته‌اش فی الاسلام: یعنی در قوانین اسلام از عقاید و عبادات و احکام و آداب و اخلاق که خداوند برای بندگان مؤمن خود تشریع نموده است و گفته‌اش: «لا اسئل عنه احداً بعدك» یعنی سخن و بیان کافی و واضحی باشد که به آن از آتش دوزخ نجات یافته، و داخل بهشت و سرای ابرار گردم. و فرمودۀ رسول الله ج: «قل آمنت بالله ثم استقم» یعنی آنچه را طلب نموده بود، رسول الله ج به صورت خلاصه برایش بیان نمود و آن این که: ایمان آورد و ایمانش را آشکار نماید و بر آن استقامت کند، زیرا ایمان پیمانیست بدل، و قولیست به زبان، و انجام‌دادن است به اعضا. و پیامبر ج در گفتۀ خود به عبدالله ثقفی فرمودۀ خدا را از سوره‌های فصلت و احقاف در نظر دارد آنجا که فرموده: ﴿إِنَّ ٱلَّذِينَ قَالُواْ رَبُّنَا ٱللَّهُ ثُمَّ ٱسۡتَقَٰمُواْ... «آنهائی که گفتند پروردگار ما الله است سپس استقامت ورزیدند...».

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- قرائت حدیث را تکرار کن و شنوندگان آهسته با تو تکرار کنند تا این که بیشترشان حدیث را حفظ نمایند.

۲- آگاه‌شان گردان که طلب علم واجب است، زیرا این سؤال‌کننده سؤالش علمی بوده است.

۳- آگاه‌شان گردان که رعایت ادب با رسول خدا ج واجب است، نباید کسی بگوید که محمد گفته است و یا محمد را ندیدم و یا محمد ج امر نموده و یا نهی فرموده، بلگه بگوید: رسول الله و نبی الله.

۴- برایشان از فضیلت ایمان و استقامت بر آن خبر ده که ایمان عبارت از اعتقاد و گفتار و کردار بوده و راه نجات و رستگاری بنده محسوب می‌شود.

۵- حرص اصحاب رضوان الله تعالی علیهم را در طلب علم و عملی که به آن سعادت دنیا و آخرت را به دست آورده بتوانند، بیان کن.