صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۸: حدیث لعنت خدا بر یهود و نصاری

درس ۸: حدیث لعنت خدا بر یهود و نصاری

قال الرسول ج: «لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الْيَهُودِ وَالنَّصَارَى اتَّخَذُوا قُبُورَ أَنْبِيَائِهِمْ مَسَاجِدَ، يُحَذِّرُ مَا صَنَعُوا». گفته پیامبر ج: لعنت خدا بر یهود و نصاری باد که گورستان پیامبران خود را مسجد و عبادتگاه قرار دادند که امت خود از این کار برحذر می‌دارد. (البته مراد حدیث، قراردادن قبر داخل مسجد و نمازخواندن به طرف آن است). (في الصحیحین)

شرح: لعنة الله (پیامبر) یهود و نصاری را مورد نفرین و لعنت قرار می‌دهد و می‌گوید: خداوند یهود و نصاری را به واسطه قراردادن گورستان پیامبران را به عنوان عبادتگاه از حمت خود طرد کرده است و بدینوسیله مسلمانان را برحذر می‌دارد که کارشان را تکرار نکنند.

در روایات ابوداود و ترمذی از پیامبر ج روایت شده: «لعن الله زوّارات القبور والمتخذین علیها الـمساجد والسرج» خدا لعنت کرده است زن‌هایی را که به زیارت گورستان می‌روند و کسانی را که گورستان را مساجد و عبادتگاه قرار می‌دهند و در گورها چراغ روشن می‌کنند.

در صحیحین از عایشه ل روایت شده که ام حبیبه و ام سلمه ب در حبشه عبادتگاهی را دیده بودند که در آن عکس‌هایی قرار داشت و برای پیامبر ج تعریف کردند، پیامبر ج فرمودند: ایشان وقتی که فرد صالحی از آنان می‌میرد بر قبر آن عبادتگاهی درست می‌کردند و عکس‌هایشان را در آنجا قرار می‌دادند و ایشان بدترین خلق خدا در روز قیامتند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را با آرامش بخوان و با شنوندگان تکرار کن تا بدانی که بیشترشان حفظ کردند.

۲- به ایشان تذکر ده که گذاشتن عکس در مساجد یا گورستان مکروه تحریمی است.

۵- به ایشان بفهمان: که علت منع‌ساختن مسجد بر قبرها همانا جلوگیری است از افتادن در شرک که بزرگترین گناهان است.