صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۴: اطاعت از پیامبر ج

درس ۴: اطاعت از پیامبر ج

قول رسول الله ج: «كُلُّكُمْ يَدْخُلُ الْجَنَّةَ إِلاَّ مَنْ أَبَى. قَالُوا: وَمَنْ يَأْبَى يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: مَنْ أَطَاعَنِى دَخَلَ الْجَنَّةَ، وَمَنْ عَصَانِى فَقَدْ أَبَى». پیامبر ج می‌فرماید: تمام شما به جنت می‌روید، مگر کسی که ابا می‌ورزد.

گفتند: ای پیامبر خدا چه کسی ابا می‌ورزد؟

فرمود: کسی که مرا پیروی کرده به جنت می‌رود و کسی که مرا نافرمانی کرده ابا ورزیده است. شرح: گفته پیامبر ج «کُلُّکُم»: هریک از شما، مردان و زنان، بزرگان و فرومایگان، باسوادان و بی‌سوادان، ثروتمندان و تهی‌دستان، یدخل الجنه: پس از مرگ روحش به جنت می‌رود و روز قیامت با روح و بدن خود هردو به جنت داخل می‌شود. و جنت سرای نیکان و پرهیزگاران و دارالسلام سرای سلامتی است. جنت را دارالابرار می‌گویند برای این که اقامتگاه نیکان و اهل ایمان و طاعت است. و دارالمتقین می‌گویند به جهت این که به جز متقیان در آن وارد نمی‌شوند، و دارالسلام هم گفته می‌شود، برای آن که به اهل جنت آزاری نمی‌رسد، چرا که در آنجا نه مرض است و نه پیری و نه مرگ.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث فوق را با آرامش بخوان و شنوندگان آهسته با تو تکرار کنند تا اکثرشان حفظ کنند.

۲- شرح حدیث پیش روی خود را برایشان بخوان و لغت‌های مشکل را به زبان محلی شنوندگان ترجمه کن تا خوب بهفمند.

۳- به آنان تعلیم ده که اطاعت پیامبر ج سبب دخول جنت است، زیرا فرمان‌بری از پیامبر ج عبادتی است که نفس انسان را تزکیه و پاک می‌کند، و چون نفس تزکیه شد آنگاه شایسته دخول جنت می‌شود چون خدا أ می‌فرماید:﴿قَدۡ أَفۡلَحَ مَن زَكَّىٰهَا٩ [الشمس: ٩]. «همانا رستگار شد آن که نفس خود را تزکیه کرد». و معنی رستگاری نجات از دوزخ و دخول جنت و آن است رستگاری بزرگ زیرا خداوند گفته: ﴿فَمَن زُحۡزِحَ عَنِ ٱلنَّارِ وَأُدۡخِلَ ٱلۡجَنَّةَ فَقَدۡ فَازَۗ [آل عمران: ۱۸۵]. «آن که از دوزخ دور داشته شد و به جنت برده شد همانا رستگار شد».

۴- به آنان بهفمان: که نافرمانی پیامبر ج سبب محرومیت از جنت و ورود دوزخ می‌شود، زیرا که نافرمانی پیامبر ج نفس را پلید و آلوده می‌سازد، و هرگاه نفس آلوده شد شایسته ورود به جنت نیست، و نافرمانی پیامبر ج به معنی ترک دستورات و انجام منهیات وی می‌باشد، و چون دستورات پیامبر وسیلۀ تزکیه نفس است و به ترک آن‌ها نفس انسان راه تزکیۀ خود را از دست می‌دهد و به انجام منهیات نفس انسان آلوده می‌گردد و نفس آلوده سزاوار دخول جنت نیست.

۵- به آنان تعلیم ده. زمانی بنده می‌تواند از پیامبر ج اطاعت کند که به دستورات و منهیات وی علم داشته باشد.

۶- به آنان بگو: تحصیل علمی که با آن پیامبر ج اطاعت می‌شود از قبیل عقاید، اقوال و افعال بر هر مسلمانی لازم است.