درس ۱: اعوذ بالله

قول الله تعالی:

﴿فَإِذَا قَرَأۡتَ ٱلۡقُرۡءَانَ فَٱسۡتَعِذۡ بِٱللَّهِ مِنَ ٱلشَّيۡطَٰنِ ٱلرَّجِيمِ٩٨ إِنَّهُۥ لَيۡسَ لَهُۥ سُلۡطَٰنٌ عَلَى ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَلَىٰ رَبِّهِمۡ يَتَوَكَّلُونَ٩٩ إِنَّمَا سُلۡطَٰنُهُۥ عَلَى ٱلَّذِينَ يَتَوَلَّوۡنَهُۥ وَٱلَّذِينَ هُم بِهِۦ مُشۡرِكُونَ١٠٠ [النحل: ٩۸-۱۰۰]. گفتۀ خدای تعالی:

(٩۸) هنگامی که می‌خوانی قرآن را پناه بر بخدا از شیطان رانده شده.

(٩٩) همانا نیست او را فرمانروایی بر آنان که ایمان آورند و بر پروردگار خویش توکل کنند.

(۱۰۰) جز این نیست که فرمانروایی او بر آنانست که دوست‌دارندش و آنان که به دو شرک می‌ورزند. شرح: ای مؤمن هرگاه می‌خواهی قرآن را بخوانی بگو: اعوذ بالله من الشیطان الرجیم: پناه می‌برم به خدا از شیطان رانده شده، سپس هرچه می‌خواهی از سوره‌ها و ایات را بخوان، زیرا این پناه‌جستن به خدا تو را از وسوسۀ شیطان نگه می‌دارد و قرائتت را مختل نمی‌سازد، چرا که شیطان تسلط و نفوذ بر مؤمن ندارد، شیطان بر کسانی غلبه پیدا می‌کند که با او دوستی برقرار کردند و از او پیروی کردند و به وسوسه او به انواع گناهان آلوده شدند، شیطان در کسانی نفوذ می‌کند که برای خدا شریک قرار دادند و به جای خدا، معبودان دیگری مانند: آتش، خورشید، ماه و بعضی ستارگان را پرستیدند، یا به جای خدا، فرشتگان و بعضی پیامبران و صالحان را عبادت کردند، و از آنان مستقیماً کمک خواستند. به نام آن‌ها ذبح و سوگند یاد کردند یا شخص آنان را مورد حب و بغض قرار دادند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

ای مربی آگاه برای آموزش و پرورش برادران مومنت به رهنمایی‌های زیر توجه کن:

۱- آیات فوق را با آرامش و ترتیل بخوان و به حاضران دستور ده که آیات را آهسته تکرار کنند تا اکثریت آن‌ها را حفظ کنند.

۲- سپس با کمال آرامش آیات سه‌گانه را تشریح کن و به زبان محلی و عامیانه شرح آیات را بیان کن.

۳- به حکم آیۀ کریمه ﴿فَإِذَا قَرَأۡتَ ٱلۡقُرۡءَانَ در وقت تلاوت قرآن گفتن اعوذ بالله لازم است، مگر این که اول سوره باشد بعد از اعوذ بالله، بسم الله الرحمن الرحیم هم بگوید: اما اگر وسط یا آخر سوره باشد سنت این است که اعوذ بالله بگوید نه بسم الله.

۴- حاضران را توصیه کن تا از شرک که شرکت‌دادن غیر در عبادت خداست بپرهیزند.

۵- به حاضران سفارش کن که بر خدا توکل کنند، از وی اطاعت کرده و به جز او از کسی نهراسند.