صفحه نخست آداب و رسوم اسلامی تبرک و انواع آن نمونه‌هایی ازتبرک صحابه بعد از فوت پیامبر

نمونه‌هایی ازتبرک صحابه بعد از فوت پیامبر ج:

امام بخاری / در صحیح خود، کتاب «فرض خمس» بابی را با عنوان: «آنچه درباره آثار باقیمانده از رسول خدا ج و تبرک جستن به آنها آمده است»، آورده است و سپس احادیثی را درخصوص آن ابواب ذکر کرده، که ما نیز بعضی ازآنها را اینجا می‌آوریم:

«عَنْ أَنَسٍ س: أَنَّهُ أَخْرَجَ إِلى أَصْحَابِهِ نَعْلَيْنِ جَرْدَاوَيْنِ لَهُمَا قِبَالانِ، فَتَحَدَّثَ أَنَّهُمَا نَعْلا النَّبِيِّ ج» [۸۱]. یعنی: «از انس س روایت است كه ایشان با یک جفت كفش رنگ و رو رفته كه دارای بندهای لای انگشتی بودند، به سوی یارانش آمد و گفت: اینها كفشهای نبی اكرم ج هستند».

«وعَنْ عَائِشَةَ ل: أَنَّهَا أَخْرَجَتْ كِسَاءً مُلَبَّدًا وَقَالَتْ: فِي هَذَا نُزِعَ رُوحُ النَّبِيِّ ج. وَفِي رِوَايَةٍ: أَنَّهَا أَخْرَجَتْ إِلَيْنَا عَائِشَةُ إِزَارًا غَلِيظًا مِمَّا يُصْنَعُ بِالْيَمَنِ وَكِسَاءً مِنْ هَذِهِ الَّتِي يَدْعُونَهَا الْمُلَبَّدَةَ» [۸۲]. ترجمه: «از عایشه ل روایت است كه ایشان چادر كُلفتی«درشتی» را بیرون آورد و گفت: روح نبی اكرم ج در این چادر، از او جدا شد. و در روایتی دیگر، چنین آمده است كه عایشه ل ازار كُلفتی را كه در یمن ساخته می‌شود وچادری را كه مردم به آن «ملبَّد» می‌گویند، بیرون آورد. (و گفت: روح رسول خدا ج در این‌ها از او جدا شد)».

و در صحیح امام مسلم / نیز آمده است که: اسماء دختر ابوبکرصدیق ب جبه‌ای سیاه را آورد و گفت: «هذه کانت عند عائشه حتی قبضت، فلما قبضت قبضتها، وکان النبی ج یلبسها، فنحن نغسلها للمرضی یستشفی بها» [۸۳] یعنی: «ابن جبه نزد عائشه ل بود تا اینکه فوت نمود، پس وقتی که فوت کرد آنرا از او گرفتم، و پیامبر ج آن را می‌پوشید پس ما آن را برای مریض می‌شستیم تا بدان شفا یابد».

[۸۱] بخارى:۳۱۰۷. [۸۲] بخارى:۳۱۰۸. [۸۳] صحیح مسلم ۳/۱۶۴۱.