برکات دنیوی:

أ‌- آرامش قلب و خارج شدن ترس از آن، چنانکه باری تعالی می‌فرماید: ﴿ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَتَطۡمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكۡرِ ٱللَّهِۗ أَلَا بِذِكۡرِ ٱللَّهِ تَطۡمَئِنُّ ٱلۡقُلُوبُ ٢٨ [الرعد: ۲۸]. یعنی: «همان كسانى كه ایمان آورده‏اند و دلهایشان به یاد خدا آرام مى‏گیرد آگاه باش كه با یاد خدا دل‌ها آرامش مى‏یابد».

ب‌- ایجاد قدرت و توان در شخص ذاکر، چنانکه بر انجام کارها تواناتر گردد. وقتی که فاطمه ل برای انجام کارهای خانگی خود از پیامبر ج خواهان خادمی شدند، پیامبر ج به آنها [۲۲] آموخت که (بجای استخدام خادم) در هر شب هنگامی که بر بستر خواب رفتند ۳۳ بارسبحان الله و۳۳ بار الحمدلله و ۳۴ بارالله اکبر بگویند و سپس فرمود:

«فهو خیر لکما من خادم» [۲۳] یعنی «این اذکار برای شما بهتر از خادم است».

ت‌- از جمله منافع دنیایی استغفار، آن است که در این حدیث پیامبر ج آمده است: «من لزم الاستغفار جعل الله من کل ضیق مخرجا، ومن کل هم فرجا، ورزقه من حیث لا یحتسب» [۲۴]. یعنی: «کسی که استغفار را پیشه خود کند، خداوند برای او از هردشواری خلاصی و از هر غمی گشادگی پدید می‌آورد و او را از جایی روزی می‌دهد که گمان نمی‌کرد».

ث‌- رقیه نمودن با اذکار شرعی و برخی از سوره‌ها و آیات قرآن جهت شفای مریض. «علمای اسلام برجواز رقی اجماع دارند، به شرطی که با اذکار مشروع و با زبان عربی صورت گیرد و شخص رقی کننده معتقد باشد که رقی وسیله است و هیچ تأثیری ندارد مگر به تقدیر باری تعالی» [۲۵].

آنچه که به جواز رقی دلالت می‌کند این حدیث پیامبر ج است، هنگامی که از ایشان در مورد رقی سوال می‌پرسند و ایشان جواب می‌فرماید: «اعرضوا علی رقاکم، لا بأس بالرقی، ما لم یکن فیه شرك» [۲۶]. یعنی: «رقیه‌هایتان را برایم وصف کنید، اشکالی در انجام رقی وجود ندارد، به شرطی که در آن شرک نباشد».

ج- بعضی از سوره‌ها و آیات قرآن فضایل و برکات خاص خود را دارند که در احادیث به آنها اشاره شده است. برای نمونه دو حدیث زیر:

پیامبر ج میفرماید: «اقرأوا سورة البقرة، فإن اخذها برکة، وترکها حسرة، ولا یستطیعها البطلة» [۲۷]. یعنی: «سوره بقره را بخوانید زیرا خواندن آن موجب برکت، و ترک آن باعث حسرت است و ساحران بر آن توانایی ندارند».

و می‌فرماید: «إن الشیطان یفر من البیت الذی یقرأ فیه البقرة» یعنی: «شیطان از خانه‌ای که در آن سوره بقره تلاوت می‌شود گریزان است».

[۲۲] علی و فاطمه ب. [۲۳] صحیح بخاری ۳۷۰۵ و مسلم ۴ /۲۰۹۱ کتاب الذکر، باب التسبیح اول النهار وعند النوم. [۲۴] سنن ابوداوود ۲/۱۷۸. [۲۵] فتح الباری ابن حجر:۱۰/۱۹۵. [۲۶] مسلم ۴/۱۷۲۷. [۲۷] صحیح مسلم ۱/۵۵۳. و امام مسلم / می‌گوید: معاویه که یکی از رجال سند است به من گفت: البطلة به معنی ساحر است.