خطبه دوم

اى مسلمانان!

از خدا بترسید چنانکه باید ترسیده شود، و نمیرید مگر در حالى که مسلمان باشید، بندگان خدا! خداوند متعال مى‌فرماید: ﴿وَهُوَ الَّذِي جَعَلَ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ خِلْفَةً لِمَنْ أَرَادَ أَنْ يَذَّكَّرَ أَوْ أَرَادَ شُكُورًا٦٢ [الفرقان: ۶۲]. «خداوند ذاتى است که شب و روز را پى‌درپى آفریده است براى کسى که خواسته باشد پند بگیرد یا شکر گذارشود». گردش شب و روز نشانه بزرگى بر قدرت خدا است، کسى که عمل نیکى از او در شب فوت شود مى‌تواند در روز جبرانش کند، اگر عملى در روز فوت شد مى‌تواند در شب جبرانش کند، اتفاق بزرگ هجرت مصطفى ص به مسلمانان درس‌هاى زیادى مى‌آموزاند، صبر مى‌آموزاند و پند مى‌دهد و راهنمایى مى‌کند، خداوند خواسته بود که هجرت با اسباب عادى انجام گیرد اسبابى که انسان‌ها با آن آشنا هستند، توشه سفر، شتر براى سوارى، راه بلد براى راهنماى، اگر خداوند مى‌خواست اینجا نیز مى‌توانست او را بر براق سوار مى‌کرد اما مى‌خواست امتش به وى اقتداء کنند و هرگاه لازم باشد دینشان را با اسبایى که در اختیار دارند یارى کنند.

پس اى مسلمان!

بزرگترین واجب تو این است که دین خدا را در وجود خود یارى کنى، در خانه‌ات نصرت کنى، نصرت و یارى دین با عمل کردن به آن، و دعوت بسوى آن حد اقل در جامعه‌اى که در آن زندگى مى‌کنى متحقق مى‌گردد و سپس صبر در مقابل مشکلاتى که احتمالاً برایت پیش خواهد آمد.

امروز وضعیت مسلمانان در جهان بگونه‌اى است که باید از درس‌هاى هجرت نبوى استفاده کنند، امروز و در این عصرى که مازندگى مى‌کینم هرگز ممکن نیست که حالت دین بهبود یابد مگر به همان روش و با همان اسبابى که در اول دین، سرپا ایستاده و رشد کرده است، ایمان حقیقى، توحید خالص، اخلاق نیکو، صداقت با خدا توکل بر او، صبر در مقابل مشکلات، عبادت با مرتبه احسان و طبق سنت مطهر رسول الله ص مهمترین این اسباب است. پیامبر ص مى‌فرمایند: «اتَّقِ اللهَ حيثما كنتَ، وأتْبِعِ السَّيِّئَةَ الْحَسَنَةَ تَمْحُهَا. وخالِقِ الناسَ بخلُق حسن». «هرجایى که بودى از خدا بترس، پس از هر خطا و گناهى که اگر احیاناً از تو سرزد حتما عمل نیکى انجام بده که او را نابود خواهد کرد، و با مردم با اخلاق نیکو رفتارکن».

﴿إِنْ تُبْدُوا شَيْئًا أَوْ تُخْفُوهُ فَإِنَّ اللَّهَ كَانَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا٥٤ [الأحزاب: ۵۴]. «بى‌گمان خداوند و فرشتگانش بر پیامبر درود مى‏فرستند. اى مؤمنان [شما نیز] بر او درود بفرستید و چنان که باید سلام بگویید».

جمعه: ۱۲/۱/۱۴۲۲هـ