اولیای خدا و تقوی

کسانی که تقوای خدا پیشه می‏کنند وآن را به درستی به کمال می‏رسانند، در حقیقت این‌ها اولیای خدا هستند نه کسانی که بر دریا راه می‏روند و در هوا پرواز می‏کنند: ﴿أَلَآ إِنَّ أَوۡلِيَآءَ ٱللَّهِ لَا خَوۡفٌ عَلَيۡهِمۡ وَلَا هُمۡ يَحۡزَنُونَ٦٢ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَكَانُواْ يَتَّقُونَ٦٣[يونس: ۶۲-۶۳] «آگاه باش که دوستان خدا نه ترسی دارند و نه غمگین می‏شوند. آنان کسانی هستند که ایمان آوردند و تقوای الهی پیشه کردند»، ﴿وَٱللَّهُ وَلِيُّ ٱلۡمُتَّقِينَ١٩[الجاثية: ۱٩] «خداوند دوست پرهیزکاران است.» بنابراین پرهیزکاران شایستگان راستین دوستی خداوند هستند، آنان که در انجام طاعت‌ها و نوافل تلاش می‏کنند: «ولایزالُ عَبدی یَتقرّب إلی بالنوافل حتی أُحبُّه»: «بنده‏ی من پیوسته با نوافل به من نزدیکی می‏جوید، تا اینکه او را دوست می‏دارم». [۴۲۸]

از این منظر دروغ و شیادی کسانی که می‏گفتند ما اولیای صوفیه هستیم، آشکار می‏گردد؛ آنان که در ولادت‌ها می‏رقصند، بر طبل‌ها می‏نوازند، به این طرف و آن طرف متمایل می‏شوند و ادعای صرع و از خود بیخودی می‏کنند، با غلامان زیبارو و زنان همنشین می‏شوند- چنانکه برخی از علما از آن‌ها نقل کرده‏اند- آنان منحرفان صوفیه هستند، به بیراهه رفته‏اند، می‏گویند ما اولیای خدا هستیم، و مردم از آن‌ها فریادرسی می‏کنند..!!

از جمله خرافات صوفیه حکایتی است که می‏گویند: گروهی پشت سر یکی ازآنان که ادعا می‏کنند ولی الله هستند، به نماز ایستادند، چون به سجده رفتند، زمان زیادی درنگ کرد، مردم سرشان را بلند کردند، دیدند همچنان در سجده است، بار دیگر نگاه کردند، دیدند در همان حال است، پس از نماز گفتند نگرانت شدیم! او آستین‌های پیراهنش را به آن‌ها نشان داد که خیس شده است! پرسیدند کجا بودی؟ گفت: جماعتی از مردم بر روی دریا در حال غرق شدن از من کمک خواستند، به کمک آن‌ها رفتم، نجات‌شان دادم و به نماز برگشتم...!!

حکایت این اولیای ادعایی در دنیای بدعت‌ها و خرافات زیاد است و بیانش به طول می‏انجامد. خداوند نشانی به ما داده است که با آن اولیای خود و اولیای شیطان را از هم باز شناسیم: ﴿أَلَآ إِنَّ أَوۡلِيَآءَ ٱللَّهِ لَا خَوۡفٌ عَلَيۡهِمۡ وَلَا هُمۡ يَحۡزَنُونَ٦٢ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَكَانُواْ يَتَّقُونَ٦٣[يونس: ۶۲-۶۳] «آگاه باشید که دوستان خد نه ترسی دارند و نه غمیگن می‏شوند،آنان کسانی هستند که ایمان آوردند و تقوا پیشه کردند»، ﴿إِنۡ أَوۡلِيَآؤُهُۥٓ إِلَّا ٱلۡمُتَّقُونَ وَلَٰكِنَّ أَكۡثَرَهُمۡ لَا يَعۡلَمُونَ٣٤[الأنفال: ۳۴] «اولیاء مسجد (مسجد الحرام) فقط پرهیزگارانند ولی بیشتر آن‌ها نمی‏دانند».

[۴۲۸] صحیح است: بخاری (۶۵۰۲) بخش الرقاق، باب التواضع روایت کرده است.