صفحه نخست حدیث و سنت ترجمه فارسی اللؤلؤ والمرجان فیما اتفق علیه الشیخان - جلد دوم باب ۸: مردود ساختن حکم‌هایى که به باطل صادر مى‌شون...

باب ۸: مردود ساختن حکم‌هایى که به باطل صادر مى‌شوند، و مردود ساختن کارهاى بدعه‌اى که در دین به وجود مى‌آیند

۱۱۲۰- حدیث: «عَائِشَةَ، قَالَتْ: قَالَ رَسُولُ اللهِ ج: مَنْ أَحْدَثَ فِي أَمْرِنَا هذَا مَا لَيْسَ فِيهِ فَهُوَ رَدٌّ» [۵۰٩].

یعنی: «عایشهل گوید: پیغمبر ج گفت: کسى که در دین ما چیزى به وجود آورد که جزو دین نباشد و آن را به عنوان دین به مردم معرفى کند، آن چیز باطل و مردود است».

(کارهاى اجتماعى و صنعتى و علمى داراى شکل بخصوص و ثابتى نمى‌باشند و در اثر تغییر شرایط عوض مى‌شوند و از قانون تکامل پیروى مى‌نمایند، در این نوع مسائل کافى است که مخالف اصول اسلام نباشند و در جهت ظلم و فساد و زیان جامعه جریان نداشته باشند، امّا مسائل مربوط به عبادت از قبیل نماز و روزه و حج و زکات و... مسائلى هستند که جزئیات آن‌ها به وسیله حضرت محمّد ج تعیین و مشخص شده است و داراى کیفیت و کمیت و شکل مخصوصى مى‌باشند مثلاً نماز صبح که دو رکعت است و داراى رکوع و سجود و خصوصیات تعیین شده مى‌باشد، کسى حق ندارد بگوید من به جاى دو رکعت سه رکعت نماز را در صبح مى‌خوانم و عبادت بیشترى انجام مى‌دهم، چون این کار بدعت و خلاف عمل پیغمبر ج مى‌باشد. خلاصه عبادت باید برابر سنّت و عمل پیغمبر ج باشد و هر کارى به نام عبادت انجام شود ولى از سنّت پیغمبر ج خارج باشد و در زمان پیغمبر انجام نگرفته باشد باطل و به عنوان بدعت محسوب مى‌گردد).

[۵۰٩] أخرجه البخاري في: ۵۳ كتاب الصلح: ۵ باب إذا اصطلحوا على صلح جور فهو مردود.