صفحه نخست حدیث و سنت ترجمه فارسی اللؤلؤ والمرجان فیما اتفق علیه الشیخان - جلد دوم باب ۳: فروش بچه جنینى که هنوز در شکم مادرش مى‌باشد...

باب ۳: فروش بچه جنینى که هنوز در شکم مادرش مى‌باشد حرام است

٩۶۸- حدیث: «عَبْدِ اللهِ بْنِ عُمَرَ، أَنَّ رَسُولَ اللهِ ج نَهى عَنْ بَيْعِ حَبَلِ الْحَبَلَةِ، وَكَانَ بَيْعًا يَتَبَايَعُهُ أَهْلُ الْجَاهِلِيَّةِ، كَانَ الرَّجُلُ يَبْتَاعُ الْجَزُورَ إِلَى أَنْ تُنْتَجَ النَّاقَةُ، ثُمَّ تُنْتَجُ الَّتِي فِي بَطْنِهَا» [۳۴۶].

یعنی: «عبدالله بن عمرب گوید: پیغمبر ج از معامله بچه جنینى که هنوز به دنیا نیامده است و در شکم مادرش مى‌باشد نهى مى‌نمود، این نوع معامله در زمان جاهلیت معمول بود، مثلاً یک نفر شترى را مى‌خرید و قیمت آن را به وقتى موکول مى‌کرد که بچه‌اى که الآن در شکم مادرش مى‌باشد بعد از اینکه به دنیا آمد و بچه‌اى را به دنیا آورد، آن وقت قیمت آن شتر را پرداخت کند. یا اینکه در دوران جاهلیت مرسوم بود بچه جنینى که هنوز در شکم مادرش بود مى‌فروختند، به مشترى مى‌گفتند: هرگاه این جنین که الآن در شکم مادرش مى‌باشد به دنیا آید بشرط اینکه ماده (مؤنث) باشد بچه آن را به شما فروختم. اسلام این نوع معامله مجهول را ممنوع نمود».

«حزور: شتر نر یا ماده».

[۳۴۶] أخرجه البخاري في: ۳۴ كتاب البيوع: ۶۱ باب بيع الغرر وحبل الحبلة.