باب ۲۱: حکم عزل

٩۱۳- حدیث: «أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيِّ، قَالَ: خَرَجْنَا مَعَ رَسُولِ اللهِ ج فِي غَزْوَةِ بَنِي الْمُصْطَلِقِ، فَأَصَبْنَا سَبْيًا مِنْ سَبْىِ الْعَرَبِ، فَاشْتَهَيْنَا النِّسَاءَ، وَاشْتَدَّتْ عَلَيْنَا الْعُزْبَةُ، وَأَحْبَبْنَا الْعَزْلَ، فَأَرَدْنَا أَنْ نَعْزِلَ؛ وَقُلْنَا: نَعْزِلُ وَرَسُولُ اللهِ ج بَيْنَ أَظْهُرِنَا قَبْلَ أَنْ نَسْأَلَهُ فَسَأَلْنَاهُ عَنْ ذَلِكَ؛ فَقَالَ: مَا عَلَيْكُمْ أَنْ لاَ تَفْعَلُوا، مَا مِنْ نَسَمَةٍ كَائِنَةٍ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ إِلاَّ وَهِيَ كَائِنَةٌ» [۲۸٩].

یعنی: «ابى سعید خدرى گوید: در غزوه بنى مصطلق با پیغمبر ج بودیم، چند جاریه عرب را به غنیمت گرفتیم، نیاز به نزدیکى با زنان داشتیم و از اینکه مدتى از همسران خود دور بودیم تحت فشار بودیم، دوست داشتیم به صورت (عزل) با این جاریه‌ها نزدیکى کنیم. وقتى که خواستیم به صورت عزل با ایشان نزدیکى کنیم، گفتیم چطور در حالى که رسول خدا در میان ما است پیش از اینکه از او سؤال کنیم اقدام به این کار بنماییم؟! موضوع را از پیغمبر ج پرسیدیم، گفت: «مانعى نیست که این کار را بکنید، هر موجود زنده‌اى که در علم خدا مقدر باشد، حتماً به وجود مى‌آید (و عزل نمى‌تواند جلو آن را بگیرد)».

(عزل آنست که شوهر با زنش نزدیکى کند و به هنگام نزول آب (منى) از زن دور شود و آب را در خارج رحم زن خالى نماید تا زن حامله نشود، با توجّه به این حدیث این امر حرام نیست ولى به استناد احادیث دیگر امام شافعى آن را مکروه مى‌داند).

٩۱۴- حدیث: «أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيِّ قَالَ: أَصَبْنَا سَبْيًا فَكُنَّا نَعْزِلُ؛ فَسَأَلْنَا رَسُولَ اللهِ ج، فَقَالَ: أَوَ إِنَّكُمْ لَتَفْعَلُونَ قَالَهَا ثَلاَثًا مَا مِنْ نَسْمَةٍ كَائِنَةٍ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ إِلاَّ هِيَ كَائِنَةٌ» [۲٩۰].

یعنی: «ابو سعید خدرى گوید: جاریه‌هایى را از کفار به غنیمت گرفتیم و به صورت عزل با آنان نزدیکى مى‌کردیم، در این مورد از پیغمبر ج سؤال کردیم، گفت: آیا شما این کار را مى‌کنید؟! و سه‌بار این جمله را تکرار نمود، و فرمود: هر موجود زنده‌اى که در علم خدا مقدر باشد حتماً به وجود خواهد آمد (و هیچ چیزى نمى‌تواند جلو آن را بگیرد)».

٩۱۵- حدیث: «جَابِرٍس، قَالَ: كُنَّا نَعْزِلُ وَالْقُرْآنُ يَنْزِلُ» [۲٩۱].

یعنی: «جابرس گوید: در زمانى که هنـوز قرآن بر پیغمبر ج نازل مى‌گردید ما عمل عزل را انجام مى‌دادیم»، (یعنى عزل حرام نیست اگر حرام مى‌بود آیه‌اى در مورد حرمت آن نازل مى‌شد).

[۲۸٩] أخرجه البخاري في: ۶۴ كتاب المغازي: ۳۲ باب غزوة بني المصطلق. [۲٩۰] أخرجه البخاري في: ۶٧ كتاب النكاح: ٩۶ باب العزل. [۲٩۱] أخرجه البخاري في: ۶٧ كتاب النكاح: ٩۶ باب العزل.