صفحه نخست عقاید (کلام) خوشبخت ترین زن دنیا انگشتر هفتم: بوسیله‌ی نماز، با اضطراب مبارزه کن

انگشتر هفتم: بوسیله‌ی نماز، با اضطراب مبارزه کن

تعاظمني ذنبي فلما قرنتــــه
بعفوك ربي كان عفوك أعظما

«گناهم برایم بزرگ می‌نمود؛ اما وقتی آن‌ را با عفو تو ای پروردگارم، مقایسه کردم، دیدم که عفو و آمرزش تو بزرگ‌تر است».

زنان مسلمان صدر اسلام، می‌دانستند که نماز، ارتباطی است که بین بنده و پروردگارش، برقرار می‌گردد و کسانی که نماز را با فروتنی می‌خوانند، رستگار می‌شوند: ﴿قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ١ الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ٢ [المؤمنون: ۱-۲]. «به راستی که مؤمنان رستگارند؛ آنان که در نمازشان، خشوع و خضوع دارند».

زنان مسلمان صدر اسلام، شب‌ها از همه چیز می‌بریدند و با فروتنی، به نماز می‌ایستادند و می‌دانستند که بهترین توشه‌ی آخرت، نماز است؛ نماز، به انسان کمک می‌کند تا دعوت دینی را به مردم برساند؛ زیرا نماز، به نمازگزار قوت و قاطعیت می‌بخشد تا با دشواری‌ها مقابله کند و از سختی‌ها بگذرد. نماز شب، از بهترین چیزهایی است که انسان را به خداوند متعال نزدیک می‌نماید؛ چنان‌که خداوند، خطاب به نخستین دعوتگر یعنی رسول خدا می‌گوید: ﴿وَمِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَكَ عَسَى أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَحْمُودًا٧٩ [الإسراء: ۷۹]. یعنی: «در پاسی از شب برخیز و در آن نماز تهجد بخوان این یک فریضه‌ی اضافی برای تو است. باشد که خداوند تو را به مقام ستوده‌ای برساند».

خداوند، شب‌زنده‌داران را می‌ستاید و می‌فرماید: ﴿كَانُوا قَلِيلًا مِنَ اللَّيْلِ مَا يَهْجَعُونَ١٧ [الذاريات: ۱۷]. یعنی: «آنان اندکی از شب می‌خفتند».

انس می‌گوید: پیامبر ج وارد مسجد شد، دید که ریسمانی بین دو ستون مسجد بسته شده‌است؛ فرمود: «این چیست؟» گفتند: این، ریسمان زینب است که هرگاه خسته شود،؟ خود را با آن می‌گیرد؛ پیامبر ج فرمود: «آن‌ را باز کنید، هریک از شما تا آن‌جا که می‌تواند نماز بخواند، و وقتی خسته شد، بنشیند». از این روایت معلوم می‌شود که زنان مؤمن، برای طلب رضامندی خدا، برخود سخت می‌گرفتند؛ اما پیامبرج به آنان فرمان داد تا بیش از توان خود عبادت نکنند. بهترین عبادت آن است که همیشه انجام شود، گرچه کم باشد. ما می‌دانیم که زنان این روزگار، شب و روز و تمام اوقات‌شان ر ابا کارهای دنیا پر می‌کنند؛ پس حداقل دو رکعت نماز در دل شب بخوانند تا بر شیطان غالب آیند. بهترین کارها، کارهای متوسط و میانه‌ است. «آنان که سخت‌گیری می‌کنند هلاک می‌شوند». این، جمله ‌ایست که پیامبر ج آن را سه بار تکرار کرد.

تابش نور: خواهرم، اگر مؤمن راستینی هستی، به خدا اعتماد نما و چون توبه نموده‌ای، به فردا امیدوار باش.

درخشش نور: شکیبایی، کلید موفقیت است.