صفحه نخست عقاید (کلام) خوشبخت ترین زن دنیا انگشتر اول: ایمان به سرنوشت خوب و بد

انگشتر اول: ایمان به سرنوشت خوب و بد

كنز القناعة لا يخشي عليه و لا
يحتاج فيه إلي الحراس والدول

قناعت گنجی است که بیم از دست دادن آن نمی‌رود و برای حفاظت آن نیازی به نگهبانان و نیروهای حکومتی نیست.

خداوند متعال می‌فرماید:

﴿مَا أَصَابَ مِنْ مُصِيبَةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي أَنْفُسِكُمْ إِلَّا فِي كِتَابٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَبْرَأَهَا إِنَّ ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ٢٢ لِكَيْلَا تَأْسَوْا عَلَى مَا فَاتَكُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا آتَاكُمْ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ٢٣ [الحديد: ۲۲-۲۳]. یعنی : «هیچ رخدادی در زمین به وقوع نمی‌پیوندد یا به شما دست نمی‌دهد، مگر اینکه پیش از آفرینش زمین و خود شما، در کتاب بزرگ و مهمی (به نام لوح محفوظ، ثبت و ضبط) بوده است و این کار، برای خدا ساده و آسان است و این، بدان خاطر است که شما، نه به خاطر از دست دادن چیزی غم بخورید که از دست‌تان رفته است و نه به خاطر آنچه خداوند، به دستتان رسانده، شادمان شوید؛ خداوند؛ هیچ شخص متکبر و فخر فروشی را دوست ندارد».

و می‌فرماید:

﴿كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَكُمْ وَعَسَى أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَعَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ٢١٦ [البقرة: ۲۱۶]. یعنی: «و شاید چیزی را دوست ندشته باشید و حال آن‌که برای شما بهتر است و شاید چیزی را دوست داشته باشید که برای‌تان خوب نیست و خداوند می‌داند و شما نمی‌دانید».

ایمان به قضا وقدر نقش بزرگی در آرامش قلب به هنگام مصیبت‌ها دارد، به خصوص اگر بنده، کاملاً درک نماید که خداوند، نسبت به بندگانش مهربان است و می‌خواهد با آن‌ها به نرمی و آسانی رفتار نماید و او، با حکمت و آگاه است و برای‌شان در آخرت پاداش ذخیره می‌نماید و در آن‌جا پاداش شکیبایان را به تمام و کمال می‌دهد. اندکی تأمل در این مسأله و عمل کردن به آن، غم و اندوه مصیبت را به سرور و سعادت تبدیل می‌کند؛ اما هر کس، نمی‌تواند چنین بیندیشد و بدین‌سان عمل کند.

پس برای کاهش سختی‌های مصایب، چه گام‌هایی می‌توان برداشت تا تحمل آن آسان شود؟ آن گام‌ها عبارتند از:

۱- خواهرم! به این بیندیش که شاید مصیبت، از آنچه که هست، بزرگ‌تر و بدتر می‌بود.

۲- به کسانی فکر کن که به مصیبت سخت‌تر و بزرگ‌تری گرفتار شده‌اند.

۳- به نعمت‌هایی که از آن برخورداری، بیندیش و به یادآور که بسیاری از مردم، از این نعمت‌ها محروم هستند.

۴- به احساس شکستی که در سختی‌ها، به انسان دست می‌دهد، تن مده و تسلیم آن مشو.

﴿فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا٥ إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا٦ [الشرح: ۵-۶]. «همراه با سختی،آسانی است. بی‌گمان همواره با سختی و دشواری، آسانی است.

تابش نور: سریع‌ترین پیام سعادت به دیگران، لبخند صادقانه‌ ایست که از دل برمی‌آید.

درخشش نور: کسی جز خدا، آن را دور نخواهد کرد.