صفحه نخست عقاید (کلام) خوشبخت ترین زن دنیا گوهر هفتم: پاکدامنی و حیا، به زیبایی زن زیبا می‌اف...

گوهر هفتم: پاکدامنی و حیا، به زیبایی زن زیبا می‌افزاید

و لما قسا قلبي و ضاقت مذاهبي
جعلت الرجـا مني لعفوك سلّمــا

«و وقتی سنگدل شدم و به تنگ آمدم به عفو تو امیدوار گردیدم».

آیا شنیده‌ای که ام سلمهل همسر پیامبر از آن حضرت شنید که فرمود: «هر کس از روی تکبر، شلوارش را از برآمدگی پایش، پایین بگذارد، خداوند، روز قیامت به او نگاه نمی‌کند» ام سلمهل گفت: پس زنان دامن‌هایشان را چه کنند؟ فرمود: «آن ‌را یک وجب پایین بگذارند» ام سلمه گفت: در این صورت پاهای‌شان پیدا خواهد بود. فرمود: «پس دامن خود را یک گز پایین کنند و از این بیشتر آن‌ را درازتر نکنند».

آفرین بر ام المؤمنین!!، که اهل تکبر نبود؛ نباید کسی، پای زنان مسلمان، با حیا و پاکدامن را ببیند؛ بلکه لباس‌های زنان مسلمان باید دامن‌های درازی داشته باشند که آن‌ها را به خوبی بپوشانند و مردان هیچ چیزی از بدن‌شان را نبینند. اما زنان دوران ما، دامن‌هایشان را خیلی کوتاه می‌کنند تا دامنشان خیس یا خاک‌آلود نشود، و اگر می‌توانستند با الگو‌برداری از زنان بدکار کافر کاملاً آن‌را بیرون می‌آوردند،و هزاران عذر و توجیه برای بی‌حجابی می‌تراشیدند. (لا حول ولا قوة الا بالله)! مردانشان، فقط اسمشان مرد است و غیرت و مردانگی ندارند، در کنارشان راه می‌روند واهمیت نمی‌دهند؛ به‌راستی‌که حیا از بین رفته است.

يعيش المرء ما استحيا بخير
و يبقي العود ما بقي اللحاء

(انسان تا وقتی که حیا دارد، خوب زندگی می‌کند و تا وقتی که مردانگی، وجود دارد، انسان هم هست).

فلا والله ما في العيش خير
و لا الدنيا إذا ذهب الحياء

(زندگی و دنیا خیری ندارد وقتی که حیا وجود نداشته باشد).

تابش نور: کم خوردن، جسم را راحت می‌کند... آرامش روانی، در دوری از گناه است... راحتی دل، این است که فکر و خیالت را اندک کنی... و راحتی زبان، در کم سخن گفتن می‌باشد.

درخشش نور: فرد شکیبا، بهترین چیزها را به دست می‌آورد.