صفحه نخست عقاید (کلام) خوشبخت ترین زن دنیا یاقوت هشتم: صدقه بلا را دور می‌نماید

یاقوت هشتم: صدقه بلا را دور می‌نماید

و في كلّ شيء له آية
تدلّ علي أنــه الواحــد

«و در هر چیزی برای او نشانه‌ایست که نشانگر یگانگی او می‌باشد».

صدقه، دری بزرگ از درهای سعه‌ی صدر و آرامش‌خاطر است؛ هر کس، به دیگران خوبی کند، خداوند، در دنیا به او آرامش‌خاطر و سرور و شادمانی می‌دهد.

پس خواهرم! صدقه بده؛ هرچند اندک باشد. صدقه‌ات را ناچیز مپندار؛ چند دانه‌ای خرما یا یک لقمه نان یا یک جرعه آب یا مقداری شیر باشد. به بینوا کمک کن، به گرسنه غذا بده، به عیادت بیماران برو،آن‌وقت خواهی دید که خداوند، از غم‌ها و ناراحتی‌هایت می‌کاهد. بنابراین صدقه، دارویی است که جز در داروخانه‌ی اسلام، در جایی دیگر یافت نمی‌شود.

شخصی از امام عبدالله بن مبارک گفت:ای ابا عبدالرحمان! از هفت سال پیش غده‌ای در زانوی من بیرون آمده، به طبیبان زیادی مراجعه کرده و انواع علاج‌ها را برای بهبودی آن به کار گرفته‌ام؛ اما فایده‌ای ندارد. ابن مبارک به او گفت: به جایی برو که در آن‌جا مردم به آب نیاز دارند،‌ و آن‌جا چاهی حفر کن؛ من امید دارم که آن‌جا چشمه‌ای بجوشد و با جوشیدن آن، عفونت غده‌ی زانویت خوب شود و خونریزی قطع گردد؛ مرد، چنان کرد و بهبود یافت.

خواهر بزرگوارم! عجیب نیست؛ زیرا پیامبر ج فرموده است: «با صدقه دادن بیماران را مداوا کنید». همچنین فرموده است: «صدقه،‌ خشم الهی را خاموش می‌کند و مرگ بد را از انسان دور می‌نماید».

تابش نور: اضطراب، دوست بیکاری است.

درخشش نور: حورهای سیاه چشم که هرگز از خیمه‌ها بیرون نمی‌شوند.