صفحه نخست عقاید (کلام) خوشبخت ترین زن دنیا لؤلؤ ششم: زنان، ستارگان آسمان و روشنی‌بخش تاریکی‌ه...

لؤلؤ ششم: زنان، ستارگان آسمان و روشنی‌بخش تاریکی‌ها هستند

و إن ألّمت صروف دهرٍ
فاستعن الواحد القديرا

«اگر گردش روزگار، تو را دردمند نمود، از خداوند یگانه‌ی توانا کمک بخواه».

زن نکوکار، زنی است که با شوهرش به خوبی زندگی کند و بعد از خدا از او اطاعت نماید؛ پیامبر خدا ج چنین زنی را ستوده و او را زن نمونه‌ای قلمداد کرده که مرد باید برای ازدواج با او بکوشد؛ از آن حضرت ج سؤال شد که چه زنانی بهترند؟ فرمود: «زنی که چون شوهر به او نگاه کند، او را شاد می‌گرداند و اگر به او فرمان دهد، از او اطاعت می‌نماید، و در مورد خودش کاری برخلاف میل شوهرش نمی‌کند و همچنین مال و دارایی شوهرش را به گونه‌ای خرج نمی‌نماید که شوهر، ناپسند می‌داند»

خدای متعال می‌فرماید:

﴿وَٱلَّذِينَ يَكۡنِزُونَ ٱلذَّهَبَ وَٱلۡفِضَّةَ[التوبة: ۳۴]. «و کسانی که طلا و نقره می‌اندوزند» هنگامی که این آیه نازل شد،‌ عمرس به راه افتاد و ثوبانس نیز به دنبال او حرکت کرد. عمرس نزد پیامبر ج رفت و گفت: ای پیامبر خدا! این آیه بر اصحاب تو سنگین و دشوار آمده است. پیامبر ج فرمود: «آیا تو را به بهترین گنجینه‌ی هر فرد خبر ندهم؟ زن نیکوکاری که هرگاه شوهرش به او نگاه کند، او را شاد گرداند و چون به او فرمان دهد، از وی اطاعت کند و در غیاب او خودش را حفاظت نماید».

پیامبر ج می‌فرماید: «زن، زمانی به بهشت می‌رود که شوهرش از او راضی باشد». ام سلمهل می‌گوید: پیامبر خدا فرمود: «هر زنی در حالی بمیرد که شوهرش از او راضی است، به بهشت می‌رود».

پس ای خواهرم! بکوش تا این بانوی خوشبخت باشی.

تابش نور: در صورتی در رتبه‌ی اول قرار می‌گیری که هر کاری را خوب و کامل انجام دهی.

درخشش نور: سرور و شادی، به سراغ تو آمده است؛ چون چرخ روزگار می‌گردد.