مقدمه

الحمد لله رب العالمين، والصلوة والسلام على رسول الله وعلى آله وصحبه ومن والاه، وبعد:

این کتاب، زنان را فرا می‌خواند تا در سایه‌ی دین و در پرتو لطف الهی و نعمت‌هایی که خداوند به آنان، عطا نموده، شاد و خوشبخت باشند؛ این کتاب، لبخند امید، نسیم آرزو و طلوع خورشید شادی، برای هر آن کسی است که غم و اندوه بر او سایه افکنده و دلش به تنگ آمده است؛ این کتاب، او را صدا می‌زند که خواهرم منتظر گشایش و راه حل باش و بدان که بعد از سختی آسانی خواهد آمد؛ بنابراین چشم به راه آن باش. این کتاب، خطاب به عقل و قلب و روح پاک او می‌گوید: خواهرم! به امید پاداش الهی صبر و استقامت نما، ناامید مشو و خوش‌بین باش؛ زیرا خداوند با تو است، و خدا تو را کافی است و او، یاور و نگهبان و حافظ تو می‌باشد.

خواهرم! این کتاب را بخوان؛ زیرا در آن آیات روشن الهی، احادیث راستین نبوی، داستان‌های الهام ‌بخش، اشعار مؤثر و اندیشه درست و تجربه‌‌های مفید گنجانده شده است؛ این دفتر را بخوان تا غم و اندوه و کابوس ترس و اضطراب را از وجودت بیرون براند؛ آری این دیوان را مطالعه کن تا تو را برای تمیز ‌کردن حافظه‌ات از اوهام و وسوسه‌های انباشته در آن یاری نماید و تو را به بوستان سعادت و محبت و دیار ایمان و باغ‌های شادی و سرور راهنمایی کند؛ امید است خداوند، تو را در هردو جهان خوشبخت گرداند؛ بی‌گمان او، بخشنده و بزرگوار است.

خواهرم! این کتاب، گنجنینه‌ی زیور آلات زیبایی است که آن را به تو تقدیم می‌کنم تا خود را با آن آراسته نمایی، زیورآلات و آراینده‌هایی که از طلا و نقره، زیباتر و درخشان‌ترند. عناوین این کتاب را به اسم زیورآلات وآراینده‌ها نام‌گذاری کردم: شمش‌ها، گردن‌بندها، مرواریدها، مرجان‌ها، و دُرّها، جواهر، انگشترها، الماس‌ها، زبرجدها، یاقوت‌ها، صدف‌ها، لؤ‌لؤ‌ها، زمرّدها و زرها.

آری! با وجود این کتاب، دیگر نیازی نیست زیورآلات و آراستنی‌های دنیوی و مدهای بی‌ارزش را به تن نمایی؛ از اینرو خود را با این زیور آراسته کن و آن را در جشنواره‌ی زندگی به تن نما و خویش را در مراسم شادی دنیا و عیدهای سرور، با آن آراسته ساز تا به خواست خدا خوشبخترین زن دنیا شوی.

ياأسعد الناس في دين وفي أدب
بلا جمــان و لا عقـدٍ و لا ذهـب
بـل بالتسـابيح كالبشري مرتلة
كالغيث كالفجر كالإشراق كالسحب
في سجدة، في دعاء‏‏ٍ في مراقبة
فـي فكرةٍ بين نور‌اللوح و الكتب
في ومضة من سناءالغار جاد بها
رسـول ربّك للرومـان و العرب
فأنــت أسعد كل ‌العالـمين بمـا
في قلبك الطاهر المعمور بالقرب

ترجمه: «ای کسی که در پرتو دین و ادب خوشبخت‌ترین مردم هستی، بدون‌ آنکه مروارید و گردن‌بند و طلا داشته باشی.

چه نیکوست تسبیح مانند باران و سپیده‌دم و مانند طلوع و ابر زیبا و درخشان است.

در سجده و در دعا و مراقبت و در اندیشیدن بین لوح وکتاب.

فرستاده‌ی پروردگارت که برای عرب و روم و همه فرستاده شده است، بسیار زیبا در روزنه‌ی درخشان غار به دعا و نیایش پرداخت.

تو، به خاطر قلب پاکت که با عبادت آباد و خرم است، خوشبخت‌ترین فرد دنیا هستی».

راز سعادت تو در صفای معرفت و فرهنگت نهفته است؛ اما بدان که صفای معرفت و ارتقای فرهنگ با داستان‌های خیالی و رمان‌ها که خواننده را از حقیقت و واقعیت او جدا می‌کند و به مکان‌های دوری می‌برد، به دست نخواهد آمد؛ شاید خیال‌های زیبایی بیابی و در اوهام مست‌کننده مدهوش شوی، اما نتیجه‌اش شکست و از دست‌دادن شخصیت و گرفتارشدن به غم و اندوه هلاکت‌بار است، بلکه نتایج خطرناک‌تری به دنبال خواهد داشت. مانند داستان‌های (آگاتا کریستی) که مکر و فریب و جنایت و چپاول را آموزش می‌دهد.

من، مجموعه کتاب‌های (داستان‌های زیبای دنیا) را خوانده‌ام. این مجموعه، ترجمه‌ی داستان‌های منتخب و جذابی است که جایزه نوبل را به خود اختصاص داده‌اند. بنده‌ پس از مطالعه‌ی این مجموعه، مشاهده کردم که اشتباهات بزرگ و حماقت‌های زیادی در آن وجود دارد. شاید در بعضی از داستان‌های زیبای دنیا از نظر هنر داستان‌نویسی حکایت‌های خوبی باشد؛ مانند حکایت (پیرمرد و دریا) اثرارنست همنگوای و یا داستان‌های که از زشتی و انحطاط اخلاقی و یاوه‌گویی ادبی خالی هستند.

شایسته است هر زن مؤمن و درستکاری از گنجینه‌ی داستان‌های درست استفاده کند و آن را مورد مطالعه قرار دهد؛ مانند کتاب‌های طنطاوی، گیلانی، منفلوطی و رافعی و امثال این‌ها که دارای پاکیزگی، وجدان بیدار و پیام بیدار‌گر هستند؛ این مطلب را از آن جهت بیان کردم که کوشیده‌ام تا کتابم، از مفاهیم بیگانه و سمّ انحراف و سخنان بی‌فایده، خالی و پاک باشد، زیرا بسیارند کسانی‌‌که قربانی گفتار و مقاله‌ای شده‌اند و یا کشته‌ی یک حکایت هستند.

به هر حال هیچ داستانی زیباتر و بهتر از داستان‌هایی نیست که خداوند در کتاب خود و پیامبر ج در سنت خویش بیان کرده‌اند همچنین تاریخ زرین خلفا و علما و صالحان، بهترین داستان‌ها هستند.

پس خواهرم! به امید خدا حرکت کن، زیرا تو در پرتو دین و هدایت و عقیده و میراث علمی و اسلامی خوشبخت و سعادتمند هستی.

عائض القرنى