صفحه نخست عقاید (کلام) خطاهای خطرناک عقیدتی چرا نذر کردن بنام غیر اللهأ

چرا نذر کردن بنام غیر اللهأ شرک محسوب می‌شود؟

نذر کردن بنام غیر الله بخاطری شرک است که نذر خود عبادتی است که مخصوص اللهأ می‌باشد و انتقال آن به غیر اللهأ شرک است. نذر از جمله عباداتی است که اللهأ وفا کنندگان به آن را ستایش کرده است. همچنین پیامبر اکرم ج کسانی را که نذری بر خود مقرر می‌کنند به انجام آن سفارش کرده‌اند. خداوندأ می‌فرماید: ﴿يُوفُونَ بِٱلنَّذۡرِ وَيَخَافُونَ يَوۡمٗا كَانَ شَرُّهُۥ مُسۡتَطِيرٗا ٧ [الإنسان: ٧].

«آنها به نذر خود وفا می‌کنند، و از روزی که شر و عذابش گسترده است بیمناکند».

یعنی خداوندأ را بوسیله وفا کردن به نذر‌های شان عبادت می‌کنند، از اینرو خداوندأ وفا کنند‌گان به نذر را ستایش نموده است و هر امری که خداوندأ آن را مدح نموده و انجام‌دهنده آن را می‌ستاید در حقیقت عبادت است، و نذر کردن نیز همانند نماز و روزه و توسل و......عبادت است که اختصاص آن به غیر اللهأ جایز نیست. و کسی که آن را برای غیر اللهأ اختصاص دهد، در حقیقت به خداوندأ شرک و کفر ورزیده است. لذا حضرت مریم بنت عمرانب فرمود: ﴿فَقُولِيٓ إِنِّي نَذَرۡتُ لِلرَّحۡمَٰنِ صَوۡمٗا [مریم: ۲۶].

«هر آینه من برای خدای رحمان روزه نذر کرده‌ام». یعنی خاص بخاطر خدای رحمن نه کسی دیگر، زیرا روزه عبادت است و اختصاص آن برای غیر خداوندأ شرک است. یاد‌آور می‌شویم که روزه سکوت در دیانت‌های پیشین مشروع بود ولی در اسلام مشروعیت ندارد و در سنت اسلام، سکوت کردن از زشتگویی است. چنانکه پیامبرج فرموده‌اند: «آنکه به خداوند و روز رستاخیز ایمان دارد باید سخن خیر بگوید و یا خاموش باشد» [متفق علیه].