صفحه نخست حدیث و سنت سنت و جایگاه آن در شریعت اسلامی ۵-آیا حکومت بنی امیه در جعل حدیث دخالت داشتند؟

۵-آیا حکومت بنی امیه در جعل حدیث دخالت داشتند؟

سپس گلدزیهر می‌گوید: «و کار به آن جا ختم نشد، زیرا خود حکومت در مقابل آن [جعل حدیث] ساکت ننشست، چون نخواست دیدگاه خاصی گسترش یابد، یا آن دانشمندان متقی را سرکوب کند، در نتیجه اقدام به جعل حدیث برای تأیید نظرات و دیدگاه‌های خود نمود، پس اقدام به جعل حدیث کردند یا به آن دستور دادند»

این ادعای جدید وجود خارجی ندارد و تنها در خیال نویسنده آن موجود است زیرا ما در تاریخ نمی‌بینیم که (حکومت بنی امیه) برای تعمیم بخشی از دیدگاه‌های خویش اقدام به جعل حدیث کرده باشد، و ما از گلدزیهر می‌پرسیم این احادیث که حکومت بنی امیه جعل کردند کجا هستند؟ زیرا دانشمندان ما عادت داشتند که حدیثی را نقل نکنند جز با سند آن، و مراجع صحیح حدیثی ما یعنی همان اساتید هم موجود و در دسترس است، ولی ما حتی در یک حدیث از آن هزاران حدیث فراوان اهل سنت نمی‌بینیم که در سند آن عبدالملک یا یزید یا ولید یا یکی از کارگزاران آن‌ها مثل حجاج و خالد بن عبدالله قسری و امثال آن‌ها موجود باشند، پس اگر بوده در کدام مقطع تاریخی از بین رفته؟ و اگر هم حکومت بنی امیه خودش حدیث جعل نکرده بلکه به جعل آن دعوت کرده و دستور داده چه دلیلی آن را ثابت می‌کند [۲۴۲]؟

[۲۴۲]﴿قُلۡ هَاتُواْ بُرۡهَٰنَكُمۡ إِن كُنتُمۡ صَٰدِقِينَ [البقرة: ۱۱۱] این آیه خطاب به برادران گلدزیهر است اما نه آن هنگام و نه اکنون دلیل و برهانی نداشته و ندارند که ارائه دهند. [مترجم].