خانه‌ای مبارک

این چنین خدیجه ل اولین مسلمان بود. دخترانش نیز از نخستین مسلمانان بودند. بلکه کسانی که در این خانه مبارک بودند، از جمله اولین افرادی بودند که برای داخل شدن به دین اسلام شتافتند، مانند علی‌بن ابی‌طالب و زید بن حارثه .

پس این خانه، بهترین خانه در تمام این هستی بود ... خدیجه (سرور زنان عالمیان) و دخترش فاطمه (سرور زنان بهشتی) از این خانه بیرون آمدند. و قبل از همه این‌ها، در این خانه وحی بر پیامبر محبوب، محمد ص نازل شد و سرور اولین و آخرین در آن زندگی نمود.

و علی‌بن ابی‌طالب (یکی از ده نفری که به بهشت مژده داده شدند)، از آن خانه بیرون آمد. هم‌چنین زید بن حارثه از آن خانه بیرون آمد؛ کسی که خداوند نام صحابی دیگری غیر از او را در قرآن ذکر نکرده و می‌فرماید:

﴿فَلَمَّا قَضَىٰ زَيۡدٞ مِّنۡهَا وَطَرٗا زَوَّجۡنَٰكَهَا [الأحزاب: ۳۷].

«هنگامى که زید نیازش را از آن زن به سرآورد (و از او جدا شد)، ما او را به همسرى تو درآوردیم».

محب طبری آورده که خانه خدیجهل، پس از مسجدالحرام برترین و افضل‌ترین مکان‌ها در مکه است. و شاید این امر به سکونت طولانی پیامبر ص و نزول وحی بر پیامبر ص در آن، برگردد.

امام فاسی آورده که خانه مبارک در مکه، خانه ام‌المؤمنین، خانه خدیجه بنت خویلدل است؛ چون فاطمه سرور زنان جهانیان و خواهرانش در این خانه به دنیا آمدند. و آورده که پیامبر گرامی ص خدیجه را به این خانه آورد و خدیجه در این خانه وفات یافت، و پیامبر گرامی ص تا زمان هجرت به مدینه منوره در این خانه سکونت کرد. پس از هجرت پیامبر ص به مدینه، عقیل بن ابی‌طالب آن را در اختیار گرفت، سپس آن را به معاویه پسر ابوسفیان ـ در زمان حکومت معاویه ـ فروخت و معاویه هم آن را به عنوان مسجد قرار داد و در آن نماز خوانده می‌شد [۴۲].

[۴۲] شفاء الغرام بأخبار البلد الحرام، ۱/۴۳۸.