صفحه نخست عقاید (کلام) بطلان عقاید شیعه عقيده به صيغه [نكاح موقت] و فضايل و مزاياي آن در ن...

عقيده به صيغه [نكاح موقت] و فضايل و مزاياي آن در نزد شيعه

و فتح‌الله كاشانی در تفسیرش از رسول خدا نقل كرده كه او فرموده است‌: «كسی كه یک بار متعه کند، مرتبه‌اش همچون مرتبه حسین است، و كسی كه دو بار متعه کند، مرتبه‌اش همچون مرتبه حسن است، و كسی كه سه بار متعه کند، مرتبه‌اش مانند مرتبه علی است، و كسی كه چهار بار متمع شود، پس مرتبه‌اش همچون مرتبه من است» [۹۸].

و باز كاشانی از پیامبر ج نقل كرده، كه «هر كس بی متعه از دنیا برود، در روز قیامت، بینی و گوش بریده خواهد آمد» [۹۹].

و كاشانی باز هم در تفسیرش از پیامبر ج نقل می‌كند كه:‌ «جبرئیل با هدیه‌ای از طرف پروردگارم پیش من آمد. و آن هدیه صیغه زنان ایمان‌دار است. و الله تعالی این هدیه را به هیچ یک از پیامبران قبل از من نداده است. بدانید كه الله تعالی متعه را فقط به من اختصاص داده، بخاطر بزرگی و شرفی كه بر همه پیامبران سابق‌ دارم. و كسی كه یكبار در عمرش صیغه كند،‌ بهشتی خواهد شد، و اگر مرد و زن صیغه‌كننده در جایی با هم جمع شوند، فرشته‌ای بر آنها نازل می‌شود، و از آنها پاسداری و حراست می‌كند تا وقتی كه از هم جدا می‌شوند. و اگر با هم صبحت كنند، سخنانشان به مثابه ذكر و تسبیح خواهد بود. و اگر یكی از آنها دست دیگری را بگیرد، گناهان و اشتباهات همچون آب از دستان آنها فرو می‌چكد. و اگر یكی از آنها، دیگری را بوسید، به ازای هر بوسه، پاداش حج و عمره‌ای برای آنها درنظر گرفته می‌شود، و در جماع و لذتشان هم حسنه‌ای منظور می‌شود كه همچون كو‌ههای راسخ و بلند می‌باشد. و اگر مشغول غسل كردن شدند، و آب از بدن آنها فرو چكید، الله تعالی با هر قطره از آن آب، ملائكه‌ای را خلق می‌كند كه به تسبیح الله می‌پردازد. و او را مقدس می‌دارد. و ثواب تسبیح و تقدیس آن ملائكه تا روز قیامت برای آن دو نوشته می‌شود. ای علی كسی كه این سنت (صیغه) را سبک شمارد و یا آن را ضعیف بداند، و آن را دوست نداشته باشد، او از پیرو من نیست و من از او بری هستم ... جبرئیل ÷ گفت: پولی كه مؤمن در ازای صیغه خرج می‌كند، در نزد الله بهتر از پولی است كه در غیر صیغه خرج می‌شود. ای محمد، در بهشت جماعتی‌ از حورالعین است كه الله تعالی آنها را برای اهل صیغه خلق كرده است. ای محمد، وقتی كه مؤمن با زنی مؤمن عقد صیغه موقت را خواند، او از کمانش بلند نمی‌شود مگر اینكه الله تعالی گناهان او و نیز گناهان آن زن مؤمن را مورد بخشایش قرار می‌دهد ...».

و از صادق ÷ روایت شده كه: صیغه دین من و دین پدران من است. پس كسی كه بدان عمل می‌كند، به دین ما عمل می‌كند، و كسی كه آن را انكار می‌كند، دین ما را انكار می‌كند، بلكه او به غیر دین ما، دینداری می‌كند. و فرزندی كه از صیغه متولد می‌شود، بهتر و افضل‌تر از فرزندی است كه از طریق ازدوج دائم متولد می‌گردد. و منكر صیغه كافر است [۱۰۰].

و نویسنده فارسی زبان (منتهی‌الامال [ پایان آروزها]) می‌گوید:‌امام صادق می‌گوید: هر مردی كه صیغه كرده، سپس غسل كرده، یقیناً الله تعالی از هر قطره آبی كه از بدنش چكیده است،‌ هفتاد ملائكه را خلق می‌كند، تا وقتی كه قیامت فرا می‌رسد، برای او استغفار كنند، و كسی كه از آن دوری‌ جوید، را تا روز برپایی قیامت، لعن و نفرین كنند».

روایت‌هایی چند، در فضلیت صیغه در كتاب (عجاله حسنه) به زبان اردو نوشته شده، كه این كتاب ترجمه همان رساله صیغه مجلسی است. ترجمه قسمتی از آنها را به فارسی تقدیم می‌نمائیم:

علی امیرالمؤمنین گفته است: «كسی كه این سنت را پاس ندارد، و آن را قبول نكند، از شیعه من نیست، و من از او بری هستم» [۱۰۱].

و سرور جهان حضرت محمد ج فرموده است:‌«كسی كه با زنی ایمان‌دار صیغه كند، گویی ۷۰ بار به زیارت كعبه آمده است» [۱۰۲].

و پیامبر رحمت برای جهانیان ج فرموده است: «كسی كه یكبار صیغه كند، یک سوم بدنش از جهنم آزاد می‌شود، و كسی كه دو بار صیغه كند، دو سوم بدنش از جهنم آزاد می‌شود، و كسی كه این سنت را سه بار زنده كند، همه بدنش از آتش سوزان در امان خواهد ماند» [۱۰۳].

و رسول ج سالار بشر، و شفاعت‌كننده محشر، فرموده است: «ای علی لازم است كه مؤمنان مرد و زن به متعه علاقمند شوند، و لو برای یكبار باشد، قبل از آنكه از دنیا به آخرت انتقال یابند. در حقیقت خود الله تعالی سوگند یاد كرده كه فرد یا زنی را که صیغه كرده‌اند، عذاب نمی‌دهد، و كسی كه در این خیر (صیغه) تلاش كند و به دفعات آن را انجام دهد، الله تعالی درجه او را رفیع خواهد ساخت» [۱۰۴].

و كاشانی در تفسیرش روایت طویلی را ذكر كرده و در قسمتی از آن آمده است: از پیامبر ج سؤال شد، سزای كسی كه در این باب (صیغه) تلاش می‌كند، چیست؟! برای او پاداش مرد و زن صیغه كننده درنظر گرفته می‌شود. و ابوجعفر قمی در كتاب (من لایحضره الفقیه) كه یكی از صحاح چهارگانه شیعه است، نقل كرده «روایت شده که مؤمن كامل نمی‌شود تا وقتی كه صیغه می‌كند» [۱۰۵].

و نیز قمی نقل كرده: (ابو جعفر ÷ گفته است. وقتی كه رسول ج (شب هنگام) به آسمان انتقال داده شد، گفت: جبرئیل دنبالم آمد و گفت:‌ ای محمد! خدای تعالی می‌گوید‌: من از صیغه‌کنندگان امت تو از زنان، در گذشتم» [۱۰۶].

و نیز قمی نقل كرده: «صادق ÷ گفته است ‌«من نمی‌پسندم كه شخصی بمیرد در حالی‌كه یكی از نشانه‌ها و خوهای رسول ج بر او باقی مانده باشد و او آن را انجام نداده باشد. گفتم: آیا صیغه‌اش را می‌گویی ؟ گفت: آری» [۱۰۷].

و باز هم قمی نقل كرده: «عبدالله‌بن سنان از ابو عبدالله ÷ نقل كرده كه: الله تعالی مشروبات مست كننده (الكلی را بر ما حرام ساخته، و در عوض آن، صیغه را برای ما حلال كرده است» [۱۰۸].

[۹۸] تفسیر منهج الصادقین, تالیف ملا فتح اللخ کاشانی, ص ۳۵۶. [۹۹] مرجع سابق. [۱۰۰] مرجع سابق. [۱۰۱] منتهی الآمال, ج۲, ص ۳۴۱. [۱۰۲] عجاله حسنه، بیوگرافی رساله متعه، محمدباقر مجلسی ص ۱۵. [۱۰۳] مرجع سابق ص ۱۶. [۱۰۴] عجاله نافعه, ص ۱۶. [۱۰۵] من لا یحضره الفقیه, ص ۳۲۰ ( لأبی جعفر محمد بن بابویه قمی). [۱۰۶] مرجع سابق. [۱۰۷] مرجع سابق, ص ۳۲۹. [۱۰۸] مرجع سابق, ۳۳۰, و منتهی الآمال ج۳ ص ۳۴۱.