مقدمه‌ی مؤلف

الله تعالی می‌فرماید:

﴿فَإِنَّهَا لَا تَعۡمَى ٱلۡأَبۡصَٰرُ وَلَٰكِن تَعۡمَى ٱلۡقُلُوبُ ٱلَّتِي فِي ٱلصُّدُورِ [الحج: ۴۶].

«این چشم‌ها نیستند كه كور هستند بلكه این قلب‌هایی كه در سینه‌ها هستند كه كور می‌باشند».

و فرموده:

﴿وَأَنَّ هَٰذَا صِرَٰطِي مُسۡتَقِيمٗا فَٱتَّبِعُوهُۖ وَلَا تَتَّبِعُواْ ٱلسُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمۡ عَن سَبِيلِهِۦ [الأنعام: ۱۵۳].

«و این راه راست من است پس از آن پیروی ‌كنید، و از راه‌های (غیر الهی) پیروی نكنید، كه شما را از راه (الله تعالی) دور می‌دارند».

همچنین می‌فرماید:

﴿أَرَءَيۡتَ مَنِ ٱتَّخَذَ إِلَٰهَهُۥ هَوَىٰهُ أَفَأَنتَ تَكُونُ عَلَيۡهِ وَكِيلًا ٤٣ [الفرقان: ۴۳].

«آیا دیدی كسی را كه هوا و هوسش را به‌عنوان خدای خود برگرفته است؟!».

و فرموده:

﴿إِنَّ ٱلَّذِينَ فَرَّقُواْ دِينَهُمۡ وَكَانُواْ شِيَعٗا لَّسۡتَ مِنۡهُمۡ فِي شَيۡءٍ [الأنعام: ۱۵۹].

«كسانی كه دینشان را پراكنده ساختند و به گروه‌ها و دسته‌هایی تبدیل شدند، تو هیچ ارتباطی با آنها نداری».

و پیامبر ج صادق مصدوق فرموده است: «دو چیز را در میان شما باقی گذاشتم كه اگر به آنها چنگ زنید، هرگز گمراه نمی‌شوید: كتاب خدا، و سنت پیامبرش ج» روایت از امام مالک در موطاء.

و نیز آن حضرت ج فرموده است: «امتم به هفتادو سه فرقه تبدیل خواهد شد، به‌جز یک فرقه، همگی در ‌آتش جهنم هستند». گفته شد: ‌آن فرقه كدام است ای رسول‌ خدا؟! فرمود: «فرقه‌ای است كه بر آن چیزی (روشی) است كه من و اصحابم بر آن هستیم». روایت از ترمذی.

و نیز آن حضرت ج فرموده است: «اگر دیدید كسانی را كه به اصحاب من ناسزا می‌گفتند، (به آنها) بگوئید: لعنت خدا بر شر و بدی شما باد. »روایت از ترمذی.

و ابن ‌عساكر روایت كرده كه رسول ج فرمود:

«هرگاه بدعتها ظاهر شود، و آخر این امت اول آن را لعنت كند، پس هر كس علمی در اختیار دارد، باید آن را انتشار دهد، چرا که آن كتمان كننده علم در آن روز، همانند كتمان كننده آنچه كه الله تعالی بر محمد ج نازل كرده است، می‌باشد» در جامع‌الصغیر سیوطی هم‌چنین روایتی وجود دارد.

و نیز آن حضرت ج فرمود: (اگر آخر این امت، اول آن را لعنت كند، پس هر كس حدیثی را كتمان سازد، در واقع آنچه را كه الله تعالی فرود آورد، كتمان ساخته است». روایت از ابن‌ماجه.

ناگفته پیداست كه در این دوران، دین ستیزی، كج‌روی، فسق‌گرایی و بدعت‌گرایی و بدگویی درباره اسلام و شعائر آن و درباره سلف این امت یعنی اصحاب رسول‌الله ج و تابعین نیک پیرو آنها‌ شایع شده است و فتنه‌ها گسترش یافته است، و باطل‌گرایان برخاسته‌اند، و با آرای فاسد خود بندگان را گمراه می‌كنند، و دین الله را تغییر می‌دهند، و با نام اسلام كتاب‌ الله را بدون هیچ حیا و آبرویی تحریف می‌كنند و الحاد و دین‌ستیزی و فسق و فجور را با نام پاک دین اسلام انتشار می‌دهند. و خطرناک‌ترین و كثیف‌ترین این فتنه‌ها، فتنه رافضیت و تشیع است. چه، افراد نادان و سطحی‌نگر و ساده‌اندیش ـ در پرتو شعار و عشق به اهل بیت و ائمه ـ به‌وسیله آن فریب داده می‌شوند. پیرون آنها، به‌صورت خطرناكی به ترویج و اشاعه آن پرداخته‌اند و به همین منظور، شروع به بكارگیری همه وسایل جدید نموده‌اند. و برای باطل خود، گران و با قیمت را مبذول می‌دارند، و همه حقه‌ها و حیله‌ها را برای آن بكار می‌گیرند. خدایا، خودت آنها را از بین ببر، و از شرارت آنها به تو پناه می‌بریم.

و بر مبلغان و واعظان و اصلاح‌گران و عموم علمای مسلمان لازم است كه از این فتنه مغرضانه و كثیف رازگشایی كنند، و در ارتباط با كج‌روی و بطلان آن برای مردم، روشنگری كنند، تا ایمانشان و عقایدشان را محفوظ نگاه دارند.

علمای اسلام و اولیای شئون مسلمانان!

آگاه باشید که بزرگ‌ترین وظایف امروز شما این است كه با همه قدرت و توان خود، باید در زمینه این باطل‌زدایی و این فتنه‌زدایی، و یاری دادن حق، فعالیت كنید، درغیر این صورت، قبل از هر چیز شما مسئول خواهید بود. پس از خدا بترسید و در ارتباط با خودتان و آن مسلمانان از خدا بترسید كه باطل عزم جزم كرده كه سم‌های خود را در میان آنها پخش كند، و انقلاب خود را به آنها هم سرایت دهد، تا عقاید آن ساده‌اندیشان را از حق به باطل تغییر دهد.

آگاه باشید كه من گفتم و ابلاغ كردم ... خدایا تو شاهد باش ...

و پوشیده نیست كه فتنه شیعه با تلاش‌های عبدالله ‌‌بن سبأ یهودی (دشمن اسلام و مسلمانان) و پیروانش:‌ زراره و ابوبصیر و عبدالله ‌بن یعفور و ابو مخنف لوط‌بن یحیی و غیر این‌ها از دروغ‌گویان گمراه شده، آغاز گشت تا به‌وسیله این فتنه، حقایق اسلام را لگدكوب كنند، و میان صفوف مسلمانان تفرقه و پاره‌گی ایجاد نمایند.

و این عقاید شیعی را به سرور ما حضرت علی ÷ به دروغ نسبت داده‌اند، در حالی که ایشان بكلی از آنها مبری است،‌ در واقع حضرت علی و اهل بیتش از سرشناسان اهل سنت و جماعت بوده‌اند. و در حقیقت علی و خانواده‌اش تا جعفر صادق در محیط مدینه منوره و محیط ایمان و اسلام و كتاب و سنت بسر بردند, و عبادت و سائر اعمال‌شان مطابق و همسو با اعمال عامّه اهل سنت و جماعت بوده است.

و هنگامی‌كه از شیعه پرسیده می‌شود (شما چه جوابی دارید در این مورد كه) حضرت علی و خانواده‌اش از اهل سنت و جماعت بوده و اعمال آنها را انجام می‌دادند و حیات آنها فرقی با حیات اهل سنت و جماعت نداشته است؟ در جواب می‌گویند‌: آنها از باب تقیه دوشادوش اهل سنت حركت كرده‌اند. و فقط ساعتی از شب یا روز را انتخاب كرده، همراه با پیروان خود در آن می‌نشستند، و آنها را به مذهب شیعه ارشاد می‌كردند.

براستی كه این جواب، مایه حیرت هر انسان منصف و اندیشمندی است، چرا که اگر این جواب را بپذیریم، این ثابت می‌شود كه ائمه شب و روز زندگی كرده و بیست‌ و سه ساعت را در باطل گذرانده و تنها یک ساعت را سرگرم حق بوده‌اند و این فقط و فقط دروغ و بهتانی است كه شیعه بر حضرت علی و خانواده‌اش ش می‌زنند. پس لعنت خدا بر دروغ‌گویان باد!

قبل از هر چیزی می‌خواهیم اجمالاً بعضی از دیدگاه‌های باطل و بی‌پایه آنها را ذكر كنیم، سپس مفصلاً با مراجعه كردن به كتاب‌ها و منابع مورد اعتماد آنها، در ارتباط با آنها داد سخن سر دهم، تا مسلک آنها روشن شود و كج‌‌روی و انحراف آنها دانسته شود.

۱- عقیده شرک نسبت به الله مانند یهود و مسیحیت و سایر مشركان (پناه بر خدا از آن).

۲- عقیده فاسد بداء كه مستلزم نسبت دادن جهل به الله تعالی است.

۳- عقیده عصمت امامان دوازده‌گانه، كه مخالف عقیده ختم نبوت خاتم پیامبران حضرت محمد ج می‌باشد.

۴- عقیده به اینكه قرآن موجود، تحریف شده و تغییریافته و مواردی در آن زیاد، و از آن كم شده است. (و پناه بر خدا) و این عقیده یكی از زشت‌ترین و فاسد‌ترین عقاید آنان است كه موجب خروج آنها از دایره اسلام می‌باشد.

۵- عقیده اهانت به رسول ج و اهانت به علی ÷ و حسن ÷ و حسین ÷.

۶- عقیده اهانت به مادران ایمانداران همسران پیامبر ج.

۷- عقیده اهانت به دختران پیامبر ج و بویژ‌ه اهانت به سالار زنان حضرت فاطمه زهراء ـ كه خدا از همه آنها راضی باد.

۸- عقیده اهانت به عباس و پسر عباس و عقیلش.

۹- عقیده اهانت به خلفای راشدین و مهاجرین و انصارش.

۱۰- عقیده اهانت به ائمه اهل بیتش.

۱۱- عقیده تقیه.

۱۲- عقیده صیغه.

۱۳- عقیده به جواز, دادن موقتی ناموس خود به دیگران.

۱۴- عقیده به جواز لواط با زنان.

۱۵- عقیده رجعت.

۱۶- عقیده خاک.

۱۷- عقیده كسب كردن پاداش در سوگواری و گریبان دریدن و رخساره زدن بخاطر شهادت حسین و غیر این‌ها از عقاید مخالف با عقیده اسلامی كه می‌گوید:‌ «به وقت بلاها و مصیت‌ها باید صبر كرد».

و از الله تعالی خواهش داریم كه این رساله كوچک حجم و در عین حال ارزشمند به لحاظ معنایی را به خوبی تلقی به قبول فرماید، و آن را از روی لطف و كرم خودش، به‌عنوان علتی جهت هدایت بندگانش قرار دهد.

وصلى ‌الله على سيدنا محمد وآله وصحبه وسلم تسليماً.

محمد عبد الستار تونسوی

۴/۱۱/۱۴۰۳ ﻫ