صفحه نخست قرآن تابشی از قرآن - ترجمه و تفسیر قرآن کریم - جلد چهارم سورۀ مسد و یا لهب و یا تبت مکی و شامل ۵ آیه می‌باش...

سورۀ مسد و یا لهب و یا تبت مکی و شامل ۵ آیه می‌باشد

سورة المسد (مكية وهي خمس آيات)

بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ

﴿تَبَّتۡ يَدَآ أَبِي لَهَبٖ وَتَبَّ ١ مَآ أَغۡنَىٰ عَنۡهُ مَالُهُۥ وَمَا كَسَبَ ٢ سَيَصۡلَىٰ نَارٗا ذَاتَ لَهَبٖ ٣ وَٱمۡرَأَتُهُۥ حَمَّالَةَ ٱلۡحَطَبِ ٤ فِي جِيدِهَا حَبۡلٞ مِّن مَّسَدِۢ ٥ [المسد:۱-۵].

ترجمه: به نام خدای کامل الذات و الصفات رحمن رحیم. دو دست ابی‌لهب زیان کرد و خود او زیان نمود(۱) مال و اعمال او به او بهره نداد(۲) به زودی در آتش فروزان در آید(۳) و زن او هیزم‌کش است(۴) در گردنش ریسمانی از لیف خرماست.(۵)

نکات: ابولهب نامش عبدالعزی فرزند عبدالمطلب و عموی رسول خدا ج بوده، و دارای ثروت بوده، چون صورت سرخی داشت مانند شعلۀ آتش، خدا او را به این کنیه معرفی نموده که مناسب شعلۀ دوزخ است. به هرحال خدایتعالی نام فردی از مشرکین و منافقین را در قرآن نیاورده، زیرا خدا هتاک الستور نیست و شرک و عصیان بندگان به خدای سبحان ضرری ندارد و در صدد انتقام نبوده و ذکر نام اشخاص در کتاب قانونِ همیشگی، مفید فایده‌ای نیست. اما ابولهب و زنش به جهاتی ذکر شده:

اول- چون ضرر ابولهب از هر کافر و مشرکی زیادتر و باعث جرئت مشرکین در آزار رسول خدا ج می‌شد، به اضافه خدا می‌دانست او به حال کفر از دنیا می‌رود و لذا خبر داد واین معجزه‌ای بود.

دوم- ذکر او برای این است که مردم دنیا بفهمند رسول خدا ج جز خدا یاوری نداشت و تبلیغ او وسائل تحمیلی نداشته وحتی فامیل او عداوت ورزیده.

سوم- مردم بدانند که حسب و نسب به درد نمی‌خورد سید هاشمی با غلام حبشی در مقابل قانون کیفری فرقی ندارند و بی‌جهت به نام بزرگان و نسبت به آنان کسی مغرور نشود.

و ممکن است بگوییم زن او هیزم‌کش بود یعنی هیزم فساد و نمامی را. و می‌آمد خوار بر سر راه رسول خدا ج می‌ریخت.