سورۀ نصر مدنی و شامل ۳ آیه می‌باشد

سورة النصر (مدنية وهي ثلاث آيات)

بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ

﴿إِذَا جَآءَ نَصۡرُ ٱللَّهِ وَٱلۡفَتۡحُ ١ وَرَأَيۡتَ ٱلنَّاسَ يَدۡخُلُونَ فِي دِينِ ٱللَّهِ أَفۡوَاجٗا ٢ فَسَبِّحۡ بِحَمۡدِ رَبِّكَ وَٱسۡتَغۡفِرۡهُۚ إِنَّهُۥ كَانَ تَوَّابَۢا ٣[النصر:۱-۳].

ترجمه: به نام خدای کامل الذات و الصفات رحمن رحیم. هنگامی که یاری خدا و پیروزی بیاید(۱) و دیدی که مردم گروه‌گروه داخل دین می‌شوند(۲) پس با ستایش پروردگارت او را تسبیح‌گو و از او آمرزش بخواه زیرا او توبه‌پذیر است.(۳)

نکات:  ظرف زمان استقبال است، از قرائن معلوم می‌شود که این سوره قبل از فتح مکه نازل شده زیرا تا قبل از فتح مکه اکثر مردم حجاز به اهل مکه و قریش چشم داشتند که ببینند بتان و بت‌پرستان کعبه با دین جدید چه می‌کنند، چون فتح مکه شد دیگر ترس مردم بر طرف و دین آزاد گردید، و هرکس عقلا متمایل به دین جدید بود ایمان آورد، و هرکس دینش تقلیدی بود به تقلید خود راکد ماند، و هرکس برای مصلحت دنیا ایمان می‌آورد ایمان آورد، و تا قبل از فتح مکه چنین نبود. و به رسول خدا ج پس ازنزول این سوره معلوم شد وظیفۀ خود را انجام داده باید مهیای سفر آخرت گردد و برای بی‌صبریهایی که کرده و متی‌ نصرالله می‌گفته، استغفار نماید.