سورۀ عصر مکی و شامل ۳ آیه می‌باشد

سورة العصر (مكية وهي ثلاث آية)

بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ

﴿وَٱلۡعَصۡرِ ١ إِنَّ ٱلۡإِنسَٰنَ لَفِي خُسۡرٍ ٢ إِلَّا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ وَتَوَاصَوۡاْ بِٱلۡحَقِّ وَتَوَاصَوۡاْ بِٱلصَّبۡرِ ٣[العصر:۱-۳].

ترجمه: به نام خدای کامل الذات والصفات رحمن رحیم. سوگند به زمان (و یا به ساعت عصر)(۱) که انسان در زیان است(۲) مگر آنانکه ایمان آورده و کارهای شایسته کنند و یکدگر را به حق سفارش کنند و به صبر توصیه نمایند.(۳)

نکات: این سوره با کوچکی، جامع اصول رستگاری و سعادت دنیا و آخرت است، خدا به عصر قسم‌خورده تا بندگان قدر و اهمیت زمان را بدانند و بیهوده تلف نکنند. شاعر گوید:

چند بنالی که بد شده است زمانه
عیب و بدت بر زمانه چون فکنی چون
نعیب زماننا و العیب فینا
و ما لزماننا عیب سوانا

زمان و یا روزگار خوب و بدی ندارد جز به اعتبار مردمش. و الف و لام ﴿ٱلۡعَصۡرِ و ﴿ٱلۡإِنسَٰنَ برای استغراق است، یعنی تمام افراد انسان در زیانند جز کسانی که اهل ایمان و عمل صالح و امر به معروف و نهی از منکرند، از این آیات و نیز آیات دیگر استفاده می‌شود که امر به معروف و نهی از منکر بر همه واجب است، و همه باید تا آنجا که می‌توانند کوشش کنند تا عالم شوند و معروف و منکر را بشناسند ودیگران را به آن سفارش کنند . پس اسلام دین تعلیم و تعلم و تحقیق است نه تقلید.

و حق‌تعالی در قرآن به چهل چیز قسم خورده و این آخرین قسم است که در این سوره آمده و فوائد قسم را در سوره‌های قبل بیان نمودیم خصوصاً در سورۀ نازعات.