سورۀ قارعه مکی و شامل ۱۱ آیه می‌باشد

سورة القارعة (مكية وهي إحدي عشرة آية)

بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ

﴿ٱلۡقَارِعَةُ ١ مَا ٱلۡقَارِعَةُ ٢ وَمَآ أَدۡرَىٰكَ مَا ٱلۡقَارِعَةُ ٣ يَوۡمَ يَكُونُ ٱلنَّاسُ كَٱلۡفَرَاشِ ٱلۡمَبۡثُوثِ ٤ وَتَكُونُ ٱلۡجِبَالُ كَٱلۡعِهۡنِ ٱلۡمَنفُوشِ ٥ فَأَمَّا مَن ثَقُلَتۡ مَوَٰزِينُهُۥ ٦ فَهُوَ فِي عِيشَةٖ رَّاضِيَةٖ ٧ وَأَمَّا مَنۡ خَفَّتۡ مَوَٰزِينُهُۥ ٨ فَأُمُّهُۥ هَاوِيَةٞ ٩ وَمَآ أَدۡرَىٰكَ مَا هِيَهۡ ١٠ نَارٌ حَامِيَةُۢ ١١[القارعة:۱-۱۱].

ترجمه: به نام خدای کامل الذات و الصفات رحمن رحیم. آن کوبنده(۱) چیست آن کوبنده(۲) و تو چه دانی که چیست آن کوبنده(۳) روزی که مردم پروانه‌وار پراکنده می‌شوند(۴) و کوهها مانند پشم رنگین حلاجی شده گردند(۵) پس اما آنکه میزانهایش سنگین باشد(۶) او در زندگی پسندیده ای خواهد بود(٧) و اما آنکه میزانهای او سبک باشد(۸) جا و پناه او هاویه باشد(٩) و تو چه دانی که هاویه چیست(۱۰) آتشی است سوزان.(۱۱)

نکات: ﴿ٱلۡقَارِعَةُ «کوبنده» یکی از اسماء قیامت است چون در آن روز آسمانها و زمین در هم کوبیده شوند. جملۀ: ﴿وَمَآ أَدۡرَىٰكَ... که در قرآن مکرر آمده برای این است که بفهماند پیغمبرش قبل از وحی این چیزها را نمی‌دانسته تا مسلمین دربارۀ او غلو نکنند و مداحان دست از کفریات خود بردارند. و کلمۀ: ﴿مَوَٰزِينُهُۥ جمع میزان است، و ممکن است به معنی مفعول باشد و جمع موزون باشد یعنی اعمالی که وزن شده است از این کلمه استفاده می‌شود که هر انسانی دارای چند میزان است با یکی عقائد او و با دیگری اخلاق او و با دیگری رفتار و کردار او سنجیده می‌شود.