سورۀ قدر مکی و شامل ۵ آیه می‌باشد

سورة القدر (مكية وهي خمس آيات)

بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ

﴿إِنَّآ أَنزَلۡنَٰهُ فِي لَيۡلَةِ ٱلۡقَدۡرِ ١ وَمَآ أَدۡرَىٰكَ مَا لَيۡلَةُ ٱلۡقَدۡرِ ٢ لَيۡلَةُ ٱلۡقَدۡرِ خَيۡرٞ مِّنۡ أَلۡفِ شَهۡرٖ ٣ تَنَزَّلُ ٱلۡمَلَٰٓئِكَةُ وَٱلرُّوحُ فِيهَا بِإِذۡنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمۡرٖ ٤ سَلَٰمٌ هِيَ حَتَّىٰ مَطۡلَعِ ٱلۡفَجۡرِ ٥[القدر:۱-۵].

ترجمه: به نام خدای کامل الذات و الصفات رحمن رحیم. حقا که ما قرآن را در شب قدر نازل نمودیم(۱) و تو چه دانی که شب قدر چیست؟(۲) شب قدر بهتر از هزار ماه است(۳) در این شب فرشتگان و روح به فرمان پروردگارشان از هر فرمانی نازل می‌شوند(۴) سلامتی است آن شب تا دمیدن صبح.(۵)

نکات: این سوره دلالت دارد که نزول قرآن در شب قدر بوده یعنی ابتدای نزول آن، بنابراین مبعث رسول خدا ج در این شب می‌باشد در این سوره بیان شده که تا طلوع فجر رحمت و برکت و سلامت نازل است. و ﴿تَنَزَّلُ در اصل ﴿تَنَزَّلُ بوده به تائین و آن به معنی نزول پی‌درپی می‌باشد، اینها قرینه است که چون در این شب قرآن نازل شده ولو چند آیه، رحمت و برکت إلهی شامل بندگان شده لذا قدر و منزلت پیدا کرده و آنرا قدر گویند، و قدر به معنی عظمت و اهمیت آمده است، اگر چه معانی دیگر نیز دارد و بعضی قدر را به معنی مقدر و سرنوشت گرفته‌اند که در این شب مقدرات و سرنوشتها برای ملائکه ظاهر می‌شود. و این دلیل محکمی ندارد. عجب این است که خدا در آیۀ دوم این سوره به رسول خود می‌گوید تو نمی‌دانی شب قدر چیست؟ ولی عده‌ای از اهل خرافات نوشته‌اند که شب قدر ملائکه بر امام نازل می‌شود و به دست او مقدرات تعیین می‌شود، معلوم می‌شود خرافاتیان، امام را از رسول خدا ج برتر و بالاتر می‌دانند و چنین امام خیالی وجود ندارد. و به اضافه پس از خاتم‌الأنبیاء خبری از وحی به کسی نازل نخواهد شد.