سورۀ تین مکی و شامل ۸ آیه می‌باشد

سورة التين (مكية وهي ثماني آيات)

بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ

﴿وَٱلتِّينِ وَٱلزَّيۡتُونِ ١ وَطُورِ سِينِينَ ٢ وَهَٰذَا ٱلۡبَلَدِ ٱلۡأَمِينِ ٣ لَقَدۡ خَلَقۡنَا ٱلۡإِنسَٰنَ فِيٓ أَحۡسَنِ تَقۡوِيمٖ ٤ ثُمَّ رَدَدۡنَٰهُ أَسۡفَلَ سَٰفِلِينَ ٥ إِلَّا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ فَلَهُمۡ أَجۡرٌ غَيۡرُ مَمۡنُونٖ ٦ فَمَا يُكَذِّبُكَ بَعۡدُ بِٱلدِّينِ ٧ أَلَيۡسَ ٱللَّهُ بِأَحۡكَمِ ٱلۡحَٰكِمِينَ ٨

[التین:۱-۸].

ترجمه: به نام خدای کامل الذات و الصفات رحمن رحیم. سوگند به انجیر و زیتون (۱) و به طور سینا(۲) و به این شهر با أمن(۳) که ما انسان را در بهترین و نیکوترین صورت و سیرت آفریدیم(۴) سپس او را به پست‌ترین منزل سفله‌گان برگرداندیم(۵) مگر آنان که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام دادند که برای ایشان پاداشی است بی‌منت (و یا پاداشی قطع‌نشدنی) (۶) پس از این دلائل چه چیز موجب تکذیب تو به دین می‌گردد(٧) آیا خدا بهترین داور داوران و حاکمان نیست.(۸)

نکات: محل نشو و نمای حضرت عیسی ÷ جبل تینا بوده که انجیر فراوان دارد، و محل رسالت حضرت موسی ÷ جبل زیتاست که زیتون زیاد دارد و جبل طور سینا محل مناجات حضرت موسی است و ﴿ٱلۡبَلَدِ ٱلۡأَمِينِ یعنی مکه محل نشو و نمای محمد ج است که حق‌تعالی به اینها سوگند یاد کرده. و برای انجیر خواص زیادی نقل شده است، رسول خدا ج فرمود: «فكلوها فإنها تقطع البواسیر وتنقع من النقرس»، و علی بن موسی الرضا فرموده: «التین یزیل نكهة الفم ویطول الشعر وهو أمان من الفالج». به هرحال خدای عزوجل سوگند یاد کرده به محل تولد و نشو و نمای رسولان خود. و مقصود از ﴿أَسۡفَلَ سَٰفِلِينَ ممکن است سن پیری باشد و ممکن است درک اسفل دوزخ باشد. و مخاطب در جملۀ: ﴿فَمَا يُكَذِّبُكَ.... ظاهراً هرمخاطبی است. و ممکن است رسول خدا ج باشد یعنی پس از اینهمه دلائل، کدام انسانی می تواند تورا تکذیب کند.