صفحه نخست عقاید (کلام) خلافت و امامت دلایل افضلیت علی س بر ...

دلایل افضلیت علی س بر سایر صحابه ش :

۱- پیامبر ج دخترش فاطمه‌ی زهرا را به عقد او در آورد.

۲- و نیز پسر عموی حضرت است و از کسانی است که به کثرت علم مشهور است.

۳- در شب هجرت فدایی رسول خدا ج شد و تا صبح در بستر حضرت خوابید (تا کفار از خروج حضرت مطلع نشوند.

۴- او پدر امام حسن و امام حسین ب است که پیامبر ج در حق آنان فرمود: «هُمَا رَيْحَانَتَايَ مِنَ الدُّنْيَا» «حسن و حسین دو گل خوشبوی من در دنیا هستند» و فرمود: «سيدا شباب أهل الجنة» «حسن و حسین سید و آقای جوانان بهشتند».

۵- رسول خدا ج در حق او فرمود: «مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلَيٌّ مَوْلاهُ، اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالاهُ، وَعَادِ مَنْ عَادَاهُ». امام احمد آن را روایت کرده است [۳۲]. «هر کس که من دوست او هستم، علی هم دوست اوست، خداوندا، یاور کسی باش که یاور اوست و دشمن کسی باش که دشمن اوست».

۶- (وقتی که پیامبر ج به غزوه‌ی تبوک رفت علی س را در مدینه گذاشت تا به امور شهر و خانواده‌ی حضرت رسیدگی کند. علی س دلگیر شد و عرض کرد: ای رسول خدا! آیا مرا در میان زنان و بچه‌ها می‌گذاری؟) حضرت به او فرمود: «أَنْتَ مِنِّي بِمَنْزِلَةِ هَارُونَ مِنْ مُوسَى، إِلا أَنَّهُ لا نَبِيَّ من بَعْدِي» [۳۳]. «تو در نزد من مانند هارونی در نزد موسی، جز اینکه بعد از من پیغمبری نیست».

۷- بزرگ شدن علی س در خانه‌ی مصطفی ج و برادری او با رسول خدا ج فضیلت دیگر اوست [۳۴].

ترمذی و طبرانی آن را روایت کرده‌اند و حاکم آن را صحیح می‌داند (التاج ۳/۳۳۷) و ابن عبدالبر حدیث فوق را چنین روایت کرده است: «أَنَا مَدِينَةُ الْعِلْمِ وَعَلِيٌّ بَابُهَا».

۸- عمران بن حصین س گوید: در سریه ای که فرماندهی آن با علی س بود دختری به عنوان کنیز نصیب علی س شد، چهار نفر از صحابه هم پیمان شدند که نزد رسول خدا ج بروند و به حضرت خبر دهند. وقتی که برگشتند به خدمت رسول خدا ج رفتند و گفتند که علی چنین و چنان کرده است. پیامبر ج در حالی که خشم از چهره‌اش نمایان بود، سه بار فرمود: از علی چه می‌خواهید؟ (زیرا علی س کار ناپسندی نکرده بود و حق به جانب آنان نبود) سپس فرمود: «إِنَّ عَلِيًّا مِنِّي وَأَنَا مِنْهُ وَهُوَ وَلِيُّ كُلِّ مُؤْمِنٍ بَعْدِي». «به راستی که علی از من است و من از علی هستم و او بعد از من یاور و دوست هر مومنی است». ولی در اینجا به معنی دوست است به قرینه‌ی رفع اختلاف. مانند آیه‌ی ﴿وَٱلظَّٰلِمُونَ مَا لَهُم مِّن وَلِيّٖ وَلَا نَصِيرٍ [الشورى: ۸] «کافران در قیامت نه دوستی دارند و نه یاوری». (ترمذی این حدیث را با سند حسن روایت کرده است. التاج ۳/۳۳۵ مترجم).

[۳۲] ر. ک. مشکاة المصابیح ۳/۲۴۶. [۳۳] مسلم ۷/۱۲۰ (بخاری و ترمذی هم آن را روایت کرده‌اند. نگا: التاج ۳/۳۳۲). [۳۴] رسول خدا ج در مدینه مسلمانان را دو بدو برادر و پشتیبان هم قرار داد علی س را هم برادر خود خواند. مترجم.