صفحه نخست عقاید (کلام) خلافت و امامت دلایل فضل و برتری فاروق س

دلایل فضل و برتری فاروق س:

۱- استناد به حدیث محمد بن حنفیه که در فضایل ابوبکر صدیق به آن اشاره شد.

۲- روایت ابوجحیفه سوایی که گوید: از علی س شنیدم که می‌گفت: آیا به شما بگویم که بهترین این امت بعد از پیامبر ج کیست؟ او ابوبکر س است سپس گفت: آیه به شما بگویم که بهترین این امت بعد از ابوبکر س کیست؟ او عمر س است [۱۴].

۳- خداوند به وسیله‌ی او اسلام و مسلمانان را عزت بخشید. چون رسول خدا ج فرمود: «اللهم أعز الدين بعمر بن الخطاب» [۱۵]. «بار خدایا! با مسلمان شدم عمر بن خطاب اسلام را عزت و قدرت ببخش».

و عبد الله بن مسعود س می‌گوید: «مَا زِلْنَا أَعِزَّةً مُنْذُ أَسْلَمَ عُمَرُ» [۱۶]. «از وقتی که عمر مسلمان شد همیشه با قدرت و عزت بوده ایم».

۴- حضرت ج فرمود: «لو كان بعدي نبي لكان عمر» [۱۷]. «اگر بعد از من پیامبری بود همانا عمر می‌بود» [۱۸].

۵- بعد از اینکه فاروق مسلمان شد مسلمانان توانستند آشکارا اسلام را تبلیغ کنند (زیرا تا قبل از مسلمان شدن عمر این مرد نام آور و پر هیبت عرب مسلمانان مخفیانه تبلیغ می‌کردند وقتی عمر س مسلمان شد علناً به نزد اشراف و بزرگان مکه رفت و مسلمان شدن خود را اعلام کرد و با بسیاری از مردم درگیر شد و بعد از مدتی که گذشت به پیامبر ج گفت: پدر و مادرم فدای تو چه مانعی دارد که اجازه دهید اسلام از مخفی گاه خارج شود و آشکار گردد؟ رسول خدا ج که شرایط را مناسب و آماده می‌بیند می‌پذیرد و مسلمانان در دو ستون منظم که عمر در جلو ستون راست و حمزه سیدالشهداء در جلو ستون چپ و پیامبر پیشاپیش آنان به سمت کعبه حرکت می‌کنند و در حضور چشمان بهت زده‌ی مردم کعبه را طواف می‌کنند و چهار رکعت نماز ظهر را با خشوع و شوکت بجا می‌آورند. بعد از نماز فریاد رعب آور فاروق بلند می‌که: «لا نعبد الله سراً بعد اليوم< «از امروز به بعد خدا را در خفا و پنهان نمی‌پرستیم». رسول خدا ج او را تشویق می‌کند و لقب (فاروق) را به او می‌دهد. فرمود: «هو الفاروق. فرق الله به بين الحق والباطل» و صهیب بن سنان س می‌گوید: عمر س بعد از مسلمان شدن، اسلام را علنی کرد و آشکارا مردم را به اسلام دعوت نمود، و ما هم توانستیم دور کعبه بنشینیم و دسته جمعی طواف کنیم و توانستیم پاسخ اعمال خشونت آمیز را بدهیم.

(نگاه: سیمای صادق فاروق اعظم -ملا عبدالله احمدیان ص ۳۲ - ۳۶ مترجم).

۶- او از فامیل پیامبر ج است، زیرا دخترش حفصه ب را به عقد پیامبر ج در آورد [۱۹].

۷- عبدالله بن عمر ب از پیامبر ج روایت می‌کند که رسول خدا ج فرمود: «إِنَّ اللَّهَ جَعَلَ الْحَقَّ عَلَى لِسَانِ عُمَرَ وَقَلْبِهِ». «به راستی که خداوند حق را بر زبان و قلب عمر قرار داد». ترمذی آن را با سند صحیح روایت کرده است. نگاه کنید به التاج (۳/۳۱۳).

۸- (حذیفه س از رسول خدا ج روایت می‌کند که حضرت فرمود: «اقْتَدُوا بِاللَّذَيْنِ مِنْ بَعْدِي أَبِي بَكْرٍ، وَعُمَرَ». «بعد از من از ابوبکر و عمر پیروی و تقلید کنید». (ترمذی آن را با سند حسن روایت کرده است. نگاه: التاج ۳/۳۱۶).

[۱۴]مسند امام احمد ۱/۱۰۶. [۱۵] ترمذی آن را روایت کرده است ۲/۲۹۲. [۱۶]بخاری ۴/۲۴۲. [۱۷] نگاه کنید به: مسند امام احمد ۴/۱۵۴ و تحفة الأحوذی ۱۰/۱۷۳. [۱۸] علت این فرمایش حضرت، الهاماتی بود که به صورت پیشنهاد یا دعا بر زبان عمر س جاری می‌شد و سپس خداوند حکم آن را بیان می‌کرد و آیه‌ی آن نازل می‌شد. از جمله: وقتی برخی از مسلمانان را در حالت میخوارگی مشاهده کرد دعا کرد: خداوندا، حکم مناسب شراب را برای ما بیان فرما. و طولی نکشید آیه ۲۱۹ سوره‌ی بقره در زیان شراب و قمار نازل گردید، و سپس آیه‌ی ۴۳ سوره‌ی نساء و بعداً آیه‌ی ۹۰ سوره‌ی مائده در تحریم شراب و قمار نازل شد. یا در جنگ بدر که هفتاد نفر از کفار اسیر می‌شوند در یک جلسه‌ی مشورتی اکثریت رای می‌دهند که در مقابل فدیه آزاد شوند و پیامبر ج نیز چنین کرد. اما فاروق نظرش این بود که سزاوار کشتن هستند. پس از مدتی آیه‌ی ۶۷ انفال در تایید رای عمر س نازل می‌شود. هم چنین فاروق س به پیامبر ج پیشنهاد می‌کند در مقابل نامحرمان حجاب بر گیرند که طولی نکشید آیه‌ی ۵۳ احزاب در رعایت کردن حجاب نازل شد. در صدر اسلام غلامان و بچه‌های نابالغ بدون کسب اجازه وارد منازل می‌شدند. پیامبر ج روزی یکی از بچه‌های انصار را به دنبال فاروق فرستاد و آن بچه بدون اجازه وارد شد و فاروق که در حال استراحت و خواب بود برخی از اندام او برهنه بود. از این وضع ناراحت می‌شود و با تضرع دعا می‌کند که خداوند با نزول وحی بر پیامبرش به این رفتار نادرست خاتمه دهد. بعد از مدتی آیه‌ی ۵۸ نور در این رابطه نازل شد و... نگاه: سیمای صادق فاروق اعظم - ملا عبدالله احمدیان - ص ۸۷ - ۹۲ مترجم. [۱۹] البته خدمات و ابتکارات فاروق در اداره‌ی سرزمین اسلامی به شهادت تاریخ بزرگ‌ترین سند فضل و منزلت اوست. از جمله خدمات و اقدامات او: توسعه‌ی قلمرو اسلام و تبلیغ و نشر اسلام، تشکیل ارتشی قوی و مجهز، تقسیم کشور به ایالات و استان‌های متعدد، توسعه و عمران و ساختن شهرهایی چون بصره، کوفه، موصل، فسطاط و... تدوین قوانین کشورداری و تهیه‌ی دیوان محاسبات و دفتر ثبت حقوق کارمندان، تاسیس سازمان‌های اولیه ارشاد و تبلیغ دین، پست، شهربانی، دارایی، دارالقرآن و سواد آموزی اجباری، اتباع حکومت اسلامی. . . و ایجاد عدالت اجتماعی از نظر اقتصادی، قانونی... و حفظ وحدت اسلام و... همه گواه روشنی بر فراست و نبوغ او در سیاست و کشور داری و شناخت و آگاهی او از قرآن و سنت است. برای تفصیل مطلب و اسناد تاریخی آن نگاه کنید به: سیمای صادق فاروق اعظم - مترجم.