سخن ناشر

الحمد لله رب العالـمين، والصلاة والسلام على قائد وهادي الأمة إلى الصراط الـمستقيم. وعلى آله وأصحابه أجـمعين، الذين هاجروا وجاهدوا بأموالـهم وأنفسهم في سبيل الل.

برادران و خواهران گرامی! از آنجا که جمعی کثیری از دانشجویان اهل سنت و علاقمندان به مطالعه و بررسی موضوع خلافت و امامت، به ویژه دانشجویان دانشگاه‌های مذاهب و فرق اسلامی نیاز مبرم به یک جزوه درباره‌ی مسئله ((خلافت و امامت از دیدگاه اهل سنت)) داشتند؛ لذا انتشارات کردستان جهت رفع این نیاز اقدام به تهیه‌ی جزوه ای در این موضوع نموده و برای این کار از کتاب ((شرح عقاید اهل سنت)) که متن آن تالیف شیخ عمر نسفی از علمای قرن چهارم و پنجم هجری قمری می‌باشد و کتاب ((فوائد الفوائح)) تالیف سید عبدالرحیم مولوی از علمای قرن سیزدهم و کتاب ((آئینه اسلام)) مرحوم ماموستا ملا محمد ربیعی معاصر استفاده شده است.

امیدوارم مورد رضایت پروردگار قرار گیرد و باعث آگاهی و وحدت مسلمانان شود. آمین.

دیدگاه علامه شیخ عمر نسفی

از علمای قرن ۵-۴ هـ ق

درباره خلافت و امامت

به شرح دکتر عبدالملک السعدی

و ترجمه امیر صادق تبریزی

بسم الله الرحمن الرحیم

وأفضل البشر بعد نبينا: أبوبكر الصديق، ثم عمر الفاروق، ثم عثمـان ذوالنورين، ثم علی الـمرتضى ، وخلافتهم على هذا الترتيب، «والخلافة ثلاثون سنة ثم بعدها ملك وإمارة».

برترین کسی بعد از پیامبر ج ابوبکر صدیق است، بعد عمر فاروق و سپس عثمان ذی النورین و آنگاه علی مرتضی ش. و خلافت‌شان نیز به همین ترتیب است، و خلافت (حقه) سی سال است، و بعد از آن پادشاهی و سلطنت بود.