صفحه نخست عقاید (کلام) راه های نفوذ شیطان بر صالحان ثامناً: ترساندن، یکی از دیگر از راه‌های نفوذ شیطا...

ثامناً: ترساندن، یکی از دیگر از راه‌های نفوذ شیطان در انسان است

شیطان برای ترساندن انسان به دو روش عمل می‌کند:

۱- ترساندن از یاران شیطان:

شیطان، انسان را از لشکر ودوستان گناهکار و فاسق خود، می‌ترساند. می‌گوید: مواظب آن‌ها باشید، آن‌ها دارای نیروی قوی وسنگین هستند، لذا از ترس شیطان و لشکر و وابسته‌های او، اطاعت از خداوند و رسول او را ترک کرده و به اوامر و دستورات الهی و رسول اکرمص عمل نمی‌کند!!.

خداوند-سبحانه وتعالی- می‌فرماید:

﴿إِنَّمَا ذَٰلِكُمُ ٱلشَّيۡطَٰنُ يُخَوِّفُ أَوۡلِيَآءَهُۥ فَلَا تَخَافُوهُمۡ وَخَافُونِ إِن كُنتُم مُّؤۡمِنِينَ ١٧٥ [آل عمران: ١٧٥]. «این تنها شیطان است که شما را از دوستان خود می‌ترساند، پس (از آنجا که شما به خدا ایمان دارید، بیباک و دلیر باشید) و از آنان مترسید و از من بترسید اگر مومنان (راستین) هستید».

۲- ترساندن از فقر و تنگدستی:

خداند-تبارک وتعالی- می‌فرماید:

﴿ٱلشَّيۡطَٰنُ يَعِدُكُمُ ٱلۡفَقۡرَ وَيَأۡمُرُكُم بِٱلۡفَحۡشَآءِۖ [البقرة: ٢٦٨]. «شیطان شما را (به هنگام انفاق میترساند) و وعده تهیدستی و تنگدستی به شما می‌دهد و به انجام گناه شما را دستور می‌دهد».

به انسان می‌گوید: اگر این کار یا شغل را ترک کنی، کجاشغل دیگر پیدا می‌کنی؟ فقیر و تنگدست خواهی شد؛ لذا او را از فقر می‌ترساند، و او را مرتکب انجام کار حرام می‌کند.... و این مثل کسی است که معامله شراب را حلال می‌داند درحالیکه خود مسلمان است؛ و شیطان از طرف دیگر به این کار او می‌خندد چرا که الله –سبحانه وتعالی- می‌فرماید:

﴿وَمَن يَتَّقِ ٱللَّهَ يَجۡعَل لَّهُۥ مَخۡرَجٗا ٢ وَيَرۡزُقۡهُ مِنۡ حَيۡثُ لَا يَحۡتَسِبُۚ [الطلاق: ٢ – ٣]. «و هرکس از خدا بترسد و پرهیزکاری کند، خدا راه نجات (از هر تنگنایی) را برای او فراهم میسازد.... و به او از جایی که تصورش نمی‌کند، روزی می‌رساند....».

می‌بینیم کسی که ربا می‌گیرد، از فقر و تنگدستی می‌ترسد، می‌گوید: چگونه زندگی کنم؟ مردم همه ثروتمند شده‌اند و من فقیر هستم!! چه بسا شیطان، باطل را برای اصحاب دعوت می‌آراید، در نتیجه حرامی را حلال می‌کنند و به بهانه اینکه یکی از مصلحت‌های موجود در کار دعوت آن است که دروغ بگویی!! به همین خاطر شیطان باطل و ناحق را برای آنان می‌آراید، به طوری که آن را حق ودوست وانمود می‌کند با این تاویل که مصلحت ایجاب می‌کند که اینگونه برخورد نموده.

وگاهی می‌بینیم که بعضی از مسلمانان وکسانی که کار دعوت را انجام می‌دهند، بعضی از آنان، بعضی دیگر را می‌رنجانند و ناراحت کرده و به آنان ظلم می‌کنند، این یکی دیگری را غیبت می‌کند، و با او بگونه‌ای ناشایست و بدرفتار می‌کند که حتی با یک انسان کافر، فاسق یا فاجراینگونه رفتار نمی‌نماید!!.