حقیقت شیطان

حقیقت و ماهیت شیطان یک مساله اساسی ومهم در ارتباط با عقیده فرد مسلمان می‌باشد.... که شیطان چیست؟!.

آیا شیطان موجودی حقیقی است؟آیا معنوی؟ یا همانطور که بعضی ها گمان می‌کنند شیطان همان افکار بد و وسوسه‌های درونی است؟! یا شیطان همان میکروب‌ها هستندآنگونه که بعضی ها معتقدند؟! یا به عبارت دیگر شیطان نمادی از شر وبدی است، که به اسم شیطان ازآن صحبت می‌کنیم؟! وعقیده اهل سنت وجماعت در این رابطه چیست؟ بنابرعقیده ما (عقیده اهل سنت و جماعت) شیطان از طائفه جنی‌ها است همانطور که خداوند تبارک وتعالی می‌فرماید:

﴿وَإِذۡ قُلۡنَا لِلۡمَلَٰٓئِكَةِ ٱسۡجُدُواْ لِأٓدَمَ فَسَجَدُوٓاْ إِلَّآ إِبۡلِيسَ كَانَ مِنَ ٱلۡجِنِّ فَفَسَقَ عَنۡ أَمۡرِ رَبِّهِۦٓۗ [الکهف: ۵۰].

«(ای پیغمبر آغاز آفرینش مردم را بر ایشان بیان کن) آنگاه را که ما به فرشتگان گفتیم:برای آدم سجده کنید (بخاطر اکرام واحترام، نه عبادت وپرستش)همگی سجده بردند به جز ابلیس که از جنیان بود واز فرمان پروردگارش سرپیچی کرد.... ».

و ما به وجود جن ایمان داریم، و می‌دانیم که شیطان، از طائفه جنی ها است، و او همراه تمام انسان‌ها است، و با هر انسانی، شیطانی قرین است، ودلیل این گفته، فرموده رسول اکرمص است که در حدیثی که مسلم از بن مسعود روایت می‌کند به آن اشاره کرده و می‌فرماید:

«ما منكم من أحد إلا وقد وكل قرينه من الجن وقرينه من الملائكة .... »قالوا: وإياك يا رسول الله؟ قال: «وإياي، ولكن الله أعانني عليه، فلا يأمرني إلا بحقّ» [۱]

«هیچکدام از شما نیست مگراینکه همراهی از جنی ها وهمراهی از ملائکه با او قرین شده است... و گفتند: شما هم یا رسول الله؟

رسول اللهص فرمودند: حتی من هم، ولی خداوند من را بر اوغالب کرده است، و فقط به حق امر می‌کند. (نمی تواند مرا به کارهای نادرست امر کند)».

لذا همراه هر انسانی همدم، همنشینی از جن است حتی همراه رسول اللهص، با این تفاوت که خداوند رسول اللهص را بر او غالب ومسلط گردانیده است واو را جز به حق ودرست امر نمی‌کند.

خداوند می‌فرماید:

﴿قُلۡ أَعُوذُ بِرَبِّ ٱلنَّاسِ ١ مَلِكِ ٱلنَّاسِ ٢ إِلَٰهِ ٱلنَّاسِ ٣ مِن شَرِّ ٱلۡوَسۡوَاسِ ٱلۡخَنَّاسِ ٤ ٱلَّذِي يُوَسۡوِسُ فِي صُدُورِ ٱلنَّاسِ ٥ مِنَ ٱلۡجِنَّةِ وَٱلنَّاسِ٦ [الناس: ١ - ٦]. «بگو: پناه می‌برم به پروردگار مردمان ۱- به مالک و حاکم (واقعی) مردمان، ۲- به معبود (به حق) مردمان، ۳- از شر و وسوسه گری که واپس می‌رود (اگر برای چیره شدن بر او، از خدا کمک بخواهی و خویشتن را در پناهش داری، ۴- وسوسه گری است که در سینه‌های مردمان به وسوسه می‌پردازد (و ایشان را به سوی زشتی و گناه وترک خوبی‌ها و واجبات می‌خواند) ۶- (در سینه‌های مردمانی) از جنی‌ها وانسان‌ها».

با توجه به آیات فوق، وسوسه یا از جانب انسان‌های بدکار است ویا از جانب جنی ها است، پس شیطان جنی هم باعث وسوسه انسان می‌شود. شیطان صاحب فرزند بوده و پی در پی افزایش پیدا می‌کند.

﴿أَفَتَتَّخِذُونَهُۥ وَذُرِّيَّتَهُۥٓ أَوۡلِيَآءَ [الکهف: ٥٠]. «آیا او وفرزندانش را، به جای من سرپرست ومددکار خود می‌گیرید؟!».

فرزندان شیطان وکسانی که از او تبعیت می‌کند، همواره در تلاش هستند تا نسل بشری را در این دنیا گمراه و منحرف سازند.

[۱] رواه مسلم برقم (۲۸۱۴) فی صفات المنافقین، باب:«تحریش الشیطان وبعثه سرایا لفتنة الناس».