زوجيّت در همه چيز:

به مثالی دیگر در این زمینه توجّه کنید:

پروردگار متعال در آیه‌ی ۴۹ سوره‌ی ذاریات می‌فرماید:

﴿وَمِن كُلِّ شَيۡءٍ خَلَقۡنَا زَوۡجَيۡنِ لَعَلَّكُمۡ تَذَكَّرُونَ ٤٩ [الذاریات: ۴۹].

«و از هر چیزی دو گونه (نر و ماده) آفریدیم تا شاید که شما عبرت گیرید».

معاصران نزول قرآن کریم، از این آیه‌ی مبارکه چنین استنباط می‌کردند که پروردگار متعال به قدرت مطلقه‌ی خود، اشیای متنوع را در تقابل با هم آفریده است.

از حسن تابعی روایت شده است که نامبرده، «زوجین» را به شب و روز، آسمان و زمین، ماه و خورشید، بر و بحر و زند‌گی و مرگ تفسیر نموده و در این راستا اشیای دیگری را نیز بر می¬شمرد و نهایتاً هر کدام آنها را زوج دیگری معرفی ¬کرده و در آخر می¬گوید: فقط خدای است که فرد بوده و هیچ مثل و مانندی ندارد اما بقیه‌ی کائنات همه در برابر خود مقابلی دارند.

با آنکه این گونه برداشت نیز از آیه‌ی کریمه نوعاً صحیح است، اما علم جدید می‌آید تا از آیه‌ی کریمه تفسیر علمی نوینی ارائه نماید، و آن این است که: زوجین در این آیه بر حقیقت خود حمل می‌شود. یعنی اینکه مراد از آن، دو جنس مخالف از نظر نری و ماده‌گی می‌باشد، زیرا هیچ چیز در دایره‌ی هستی نیست مگر اینکه نر و ماده‌یی دارد، اعم از انسان، حیوان، نبات، جماد و غیره... چه آنها که ما می‌دانیم و می-شناسیم و چه آنها که ما نمی‌دانیم. چنانکه جدیدترین تئوری در مورد اصل و بنیاد آفرینش نیز می‌گوید: بنیاد تمام کائنات متشکل از دو زوج است که این دو زوج به زبان علم جدید، عبارت از «الکترون» و «پروتون» می‌باشند.

بلی، همه‌ی موجودات، چه آنها که ما می‌شناسیم و چه آنها که نمی‌شناسیم، از زندگی به شیوه‌ی زوجیت یا نرینه‌گی و مادینه‌گی برخوردار اند. چنانکه آیه‌ی کریمه‌ی ۳۶ سوره‌ی یس نیز می‌گوید: ﴿سُبۡحَٰنَ ٱلَّذِي خَلَقَ ٱلۡأَزۡوَٰجَ كُلَّهَا مِمَّا تُنۢبِتُ ٱلۡأَرۡضُ وَمِنۡ أَنفُسِهِمۡ وَمِمَّا لَا يَعۡلَمُونَ ٣٦ [یس: ۳۶].

«پاک خدایی که از آنچه زمین می‌رویاند و نیز از خودشان، و از آنچه نمی‌دانند، همه را نر و ماده گردانیده است».

البته این اعجاز خیره‌کننده‌ی علمی دیگری از اعجازهای قرآن است که علم جدید با تمام خضوع در برابر آن ایستاده است.

و از نوع دوم:

در نوع دوم از آیات متعلق به اعجاز علمی قرآن کریم، با آیاتی رو به رو می‌شویم که تا ظهور نهضت‌های علمی اخیر بشر، انسان قدیم، انسان عصر بعثت و بعد از آن نیز، از موضوعات مطرح ‌شده در آنها مطلقاً هیچگونه شناخت و معرفتی نداشته است. بنابراین قرآن کریم با طرح این موضوعات و ارائه‌ی این قوانین علمی، در واقع از اسرار بسیار مهمی پرده برداشته است که اکتشافات علمی جدید به تفسیر آنها کمک شایانی نموده‌اند.

البته در عناوین بعد با طرح نمونه‌های بیشتری از این دست و به طور عام، به هر دو نوع از انواع اعجاز علمی قرآن کریم خواهیم ‌پرداخت.