صفحه نخست قرآن سؤال از ما پاسخ از خداوند علیم الهی عذاب رباخوار چیست و آیا توبه‌اش پذیرفته است؟

الهی عذاب رباخوار چیست و آیا توبه‌اش پذیرفته است؟

﴿ٱلَّذِينَ يَأۡكُلُونَ ٱلرِّبَوٰاْ لَا يَقُومُونَ إِلَّا كَمَا يَقُومُ ٱلَّذِي يَتَخَبَّطُهُ ٱلشَّيۡطَٰنُ مِنَ ٱلۡمَسِّۚ ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمۡ قَالُوٓاْ إِنَّمَا ٱلۡبَيۡعُ مِثۡلُ ٱلرِّبَوٰاْۗ وَأَحَلَّ ٱللَّهُ ٱلۡبَيۡعَ وَحَرَّمَ ٱلرِّبَوٰاْۚ فَمَن جَآءَهُۥ مَوۡعِظَةٞ مِّن رَّبِّهِۦ فَٱنتَهَىٰ فَلَهُۥ مَا سَلَفَ وَأَمۡرُهُۥٓ إِلَى ٱللَّهِۖ وَمَنۡ عَادَ فَأُوْلَٰٓئِكَ أَصۡحَٰبُ ٱلنَّارِۖ هُمۡ فِيهَا خَٰلِدُونَ٢٧٥ يَمۡحَقُ ٱللَّهُ ٱلرِّبَوٰاْ وَيُرۡبِي ٱلصَّدَقَٰتِۗ وَٱللَّهُ لَا يُحِبُّ كُلَّ كَفَّارٍ أَثِيمٍ٢٧٦ [البقرة: ۲٧۵-۲٧۶].

«آن کسانی که ربا خوارند (از قبرها در قیامت) برنخیزند جز به مانند آنان که به وسوسه و فریب شیطان مخبط و دیوانه شده‌اند و آنان بدین سبب در این عمل زشت (رباخوردن) افتند که گویند هیچ فرق میان معاملۀی تجارت و ربا نیست و حال آنکه خداوند تجارت را حلال کرده و ربا را حرام، هر کس پس از آن که پند و اندرز کتاب خدا به او رسید از رباخوردن دست بکشد خدا از گذشتۀ او درگذرد و عاقبت کار او با خدای مهربان باشد، و کسانی که از این کار دست برندارند آنان اهل آتش‌اند و در جهنم جاوید و معذب خواهند بود. خداوند سود ربا را نابود گرداند و صدقات را فزونی بخشد، و خداوند دوست ندارد مردم کفرپیشه و گنه‌پیشه را».

﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ لَا تَأۡكُلُواْ ٱلرِّبَوٰٓاْ أَضۡعَٰفٗا مُّضَٰعَفَةٗۖ وَٱتَّقُواْ ٱللَّهَ لَعَلَّكُمۡ تُفۡلِحُونَ١٣٠ [آل عمران: ۱۳۰].

«ای کسانی که ایمان آورده‌اید ربا مخورید که دایم سود بر سرمایه افزایید تا چند برابر شود، از خدا بترسید و این عمل زشت را ترک کنید باشد که سعادت و رستگاری یابید».

﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ ٱتَّقُواْ ٱللَّهَ وَذَرُواْ مَا بَقِيَ مِنَ ٱلرِّبَوٰٓاْ إِن كُنتُم مُّؤۡمِنِينَ٢٧٨ [البقرة: ۲٧۸].

«ای کسانی که ایمان آورده‌اید بترسید از خدا، ورها کنید آنچه از ربا (برای شما) باقی مانده است اگر براستی اهل ایمانید».